O nas
Kontakt

Filmy i debaty: Wewnątrz 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego i Forum Praw Człowieka

Laura Kowalczyk

International Film Festival and Forum on Human Rights 2024 takes place between 8 and 17 March

Odbywający się w dniach 8–17 marca Międzynarodowy Festiwal Filmowy i Forum Praw Człowieka (FIFDH) powraca ze swoją 22. edycją do Genewy.

FIFDH, zajmująca się zarówno kinem, jak i promocją praw człowieka, prezentuje filmy i organizuje debaty, które ukazują różne walki i potępiają naruszenia, gdziekolwiek one mogą mieć miejsce.

Festiwal zaprasza artystów, aktywistów, organizacje pozarządowe, profesorów i ogół społeczeństwa do spotkań, wymiany pomysłów i angażowania się w dyskusje.

W ciągu następnych dziewięciu dni uczestnicy festiwalu będą mogli skorzystać z 24 forów i 23 wydarzeń w 80 miejscach na obszarze Wielkiej Genewy – od centrum miasta po ONZ, muzea, teatry, ośrodki zbiorowego zakwaterowania, szpitale i więzienia – w celu: docieranie do różnorodnych odbiorców i wspieranie włączenia społecznego.

Tegoroczny nowy zespół reżyserski, w skład którego wchodzą Leila Alonso Huarte, Laura Longobardi i Guillaume Noyé, będzie nadzorował eklektyczną edycję 41 filmów prezentowanych w trzech międzynarodowych konkursach filmów fabularnych.

Należą do nich światowe premiery, filmy dokumentalne i wielokrotnie nagradzane, a wszystkie one charakteryzują się świadomością społeczną.

Żegnaj Julio
Żegnaj Julio

Na szczególną uwagę w tym roku zasługuje bogaty program Konkursu Fikcyjnego, z udziałem Włoch Jest jeszcze jutro Paoli Cortellesi – mieszanka dramatu, komedii i muzyki celebrująca emancypację kobiet; Anglo-palestyńska reżyserka Farah Nabulsi ze swoim debiutanckim filmem Nauczyciel; i dramat sudański Żegnaj Julio Mohameda Kordofaniego, przedstawiający byłego piosenkarza próbującego zadośćuczynić za spowodowanie śmierci mężczyzny, zatrudniając swoją żonę jako pokojówkę. Zapowiadany jako „podróż przez zbiorową pamięć narodów Sudanu Północnego i Południowego” był pierwszym filmem z Sudanu zaprezentowanym w sekcji Un Sure Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Klatka szuka ptaka
Klatka szuka ptaka

Kolejnym w tym roku pokazem debiutanckiego filmu jest Klatka szuka ptakaMalika Musaeva.

Premiera odbyła się na zeszłorocznym Festiwalu Filmowym w Berlinie w sekcji Spotkania ten stylowy i dyskretny narracyjnie film o tym, co znaczy żyć jako młoda kobieta, jest oszałamiający. Bada kwestie patriarchatu i emancypacji kobiet w Czeczenii wciąż naznaczonej wojną poprzez historię dwóch nastoletnich dziewcząt zastanawiających się nad niepewną przyszłością.

Zielona granica
Zielona granica

A potem Agnieszka Holland Zielona granicaktóry niedawno zdobył nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie Polskie Orły.

To druzgocący emocjonalnie akt oskarżenia w sprawie trwającego kryzysu w UE i jeden z najlepszych filmów Holandii. Opowiadając surowy dramat o uchodźcach, który nie przeradza się w sentymentalizm lub hejtowanie, które może zwiększyć zmęczenie widzów narracjami o migracjach na ekranie, uznany polski reżyser przedstawił stylowe i przenikliwe cri-du-coeur, które daje głos tym, którzy go nie mają. Rzadko zdarzają się filmy, które tak zręcznie łączą uzasadniony gniew i współczucie, jak ten. Nie do pominięcia, delikatnie mówiąc.

„Kto obserwuje strażników?”

W tej edycji na festiwalu obecna jest także działaczka na rzecz praw obywatelskich Angela Davis. weźmie udział w dyskusji na temat filmu francuskiego, który został zakwalifikowany do Konkursu Fokusowego, Flaga przez Josepha Parisa. Wydarzenie zatytułowane „Kto czuwa nad stróżami?” zgłębi systemowy problem nadmiernego użycia siły przez policję, podsycanego rasizmem. Zadaje pytanie: „Jak możemy żyć w pokojowym społeczeństwie, gdy ci, którzy gwarantują nam bezpieczeństwo, stanowią zagrożenie, zwłaszcza dla populacji rasistowskiej?”

Dalsze dyskusje i panele w tym roku będą dotyczyć szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji oraz tego, w jaki sposób deepfakes są atakowane głównie przez kobiety; opór feministek i LGBTQIA+ przeciwko faszyzmowi; oraz czy sytuację w Afganistanie XXI wieku należy uznać za „apartheid płci”.

Sprawdź pełny program tutaj.

22. edycja FIFDH odbędzie się w dniach 8–17 marca w Genewie.