O nas
Kontakt

Zyski netto: jak państwa wysp Pacyfiku zabezpieczają przyszłość tuńczyka – i swoją własną

Laura Kowalczyk

Net gains: how Pacific Island states are securing the future of tuna - and their own

Największe połowy tuńczyka na świecie są jednocześnie najbardziej zrównoważone. W jaki sposób małe państwa wyspiarskie Pacyfiku zapobiegają przełowieniu, rozwijają swoją gospodarkę i przygotowują się na nieuchronne skutki zmiany klimatu? Nasza relacja z Wysp Marshalla.

Krystalicznie czysta woda, biały piasek i kilometry rozproszonych wysepek, rozciągających się jak okiem sięgnąć; Wyspy Marshalla, mikropaństwo na Oceanie Spokojnym, to raj dla nurków, w połowie drogi między Australią a Hawajami.

Regionalny sektor połowów tuńczyka, którego wartość szacuje się na 5,5 miliarda euro, jest istotnym zasobem gospodarczym krajów i terytoriów Oceanii.

Jednakże zmiana klimatu stanowi główne zagrożenie dla Wysp Marshalla. Przewiduje się, że ławice tuńczyka, zwłaszcza bonito i żółtopłetwego, będą migrować na wschód w kierunku chłodniejszych wód otwartych ze względu na rosnącą temperaturę morza.

Według specjalnego raportu ONZ na temat wpływu zmiany klimatu na oceany dziesięć wyspiarskich krajów i terytoriów Pacyfiku może do 2050 r. stracić około 55,2 mln euro rocznie z tytułu opłat połowowych i do 15% dochodów z powodu migracji tuńczyka.

Dlaczego tuńczyk jest tak ważny dla Wysp Marshalla?

Gdyby skończyły się zasoby tuńczyka, ten malutki naród i jego sąsiedzi z Pacyfiku straciliby istotne zasoby naturalne i klucz do ich obecnego rozwoju gospodarczego. Według regionalnego organu ds. zrównoważonego rozwoju, Wspólnoty Pacyfiku (SPC), przemysł tuńczykowy stworzył także 25 000 miejsc pracy w całym regionie.

Około połowa światowych zasobów tuńczyka jest poławiana w zachodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego. Atol Majuro, na którym znajduje się stolica Wysp Marshalla, jest najbardziej ruchliwym portem przeładunku tuńczyka na świecie.

Przeładunek tuńczyka w atolu Majuro na Wyspach Marshalla
Przeładunek tuńczyka w atolu Majuro na Wyspach Marshalla

**„**Dla nas jest to oczywiście ważne źródło utrzymania, zarówno ekonomiczne, jak i związane z naszą tradycją i kulturą. To nasze podwórko” – powiedział TylkoGliwice Glen Joseph, dyrektor Urzędu ds. Zasobów Morskich Wysp Marshalla.

Widziałeś, co składa się na Wyspy Marshalla – bardzo mało zasobów na lądzie, ale dużo zasobów w oceanie. Ważne jest, abyśmy nim zarządzali, utrzymywali go i utrzymywali na poziomie zapewniającym zdrowe stada.

Glen Joseph

Dyrektor, Urząd ds. Zasobów Morskich Wysp Marshalla

Jaka przyszłość czeka tuńczyka i mieszkańców Pacyfiku, którzy są od niego zależni?

Sfederowane Stany Mikronezji, Kiribati, Wyspy Marshalla, Nauru, Palau, Papua Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Tuvalu i Tokelau podpisały w 1982 r. Porozumienie z Nauru (PNA) mające na celu harmonizację zarządzania rybołówstwem.

Strony Porozumienia z Nauru
Strony Porozumienia z Nauru

PNA kontroluje największe na świecie zrównoważone połowy tuńczyka za pomocą okrężnic.

Ponadto Wyspy Marshalla i osiem sąsiadujących krajów połączyły zasoby i wspólnie uzgodniły wspólne strategie zapobiegania przełowieniu za pośrednictwem Komisji ds. Rybołówstwa Zachodnio-Środkowego Pacyfiku (WCPFC).

Rybołówstwo na zachodnim i środkowym Pacyfiku obejmuje jedną piątą powierzchni Ziemi i podlega przepisom kontroli odłowów, które zapewniają trwałość stad.

Lokalni inspektorzy nadzorują połowy i przeładunek na tym obszarze. „Przydzielamy każdemu statkowi obserwatora. Dzięki temu podczas przeładunku mogą monitorować działalność statku, a także weryfikować tonaż na pokładzie” – powiedział Stephen Domenden, urzędnik ds. przyjmowania na pokład i inspekcji rybołówstwa w Urzędzie Zasobów Morskich Wysp Marshalla (MIMRA).

„Wszystkie sejnery są objęte ubezpieczeniem w 100 proc.. Kiedy więc wchodzimy na statek, rozmawiamy z obserwatorem i dowiadujemy się, czy wszystko jest w porządku, czy wszystkie dokumenty i wszystko na pokładzie jest w porządku” – dodał.

Nowo utworzone centrum operacyjne systemu monitorowania statków (VMS) w Majuro
Nowo utworzone centrum operacyjne systemu monitorowania statków (VMS) w Majuro

Centrum monitorowania w Majuro również śledzi każdy statek i ma dostęp do cyfrowych zapisów połowów, nawet przed rozpoczęciem przeładunku.

Znakowanie tuńczyka jest również niezbędne do śledzenia stanu łowisk. Od 2006 r. Wspólnota Pacyfiku (SPC) oznaczyła około 500 000 tuńczyków, aby stworzyć najbardziej kompleksowy zbiór danych na temat zarządzania ławicami tuńczyka na świecie.

„W historii nie było ograniczeń. Płacisz za dostęp, przychodzisz i łowisz, niezależnie od tego, czy złowisz jedną rybę, tysiąc ryb, czy milion ryb, idziesz. Ale nakładając ograniczenia, nagle ciężar spada na żniwiarzy.

„Muszą sobie radzić w ramach kwot, które narzuciliśmy. To zwiększa dochody, uzupełnia budowę dróg, szpitali, szkół, tworzenie miejsc pracy i rozwój gospodarczy wysp” – Joseph powiedział TylkoGliwice.

Licencje połowowe stanowią połowę dochodów Wysp Marshalla. Sąsiad kraju, Kiribati, generuje 70% przychodów z zezwoleń na połowy, a Tokelau – 80%.

Jednak przeładunek niewiele dodaje wartości ziemi, dlatego Wyspy Marshalla inwestują w nowe przedsięwzięcia. Zakład filetowania tuńczyka Pan Pacific Foods przetwarza część mrożonego połowu w Majuro przed wysyłką do fabryk konserw.

Do zakładu przetwórczego Fishing Venture na Wyspach Marshalla ryby dostarczane są z łodzi schłodzone i natychmiast poddawane są klasyfikacji pod względem wielkości i jakości. Następnie jest filetowany i jeszcze tego samego dnia wysyłany drogą lotniczą do USA, Kanady i Japonii.

W jaki sposób UE stara się pomóc?

Wyspy Marshalla biorą udział w projekcie FISH4ACP, koordynowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej i niemieckiego Federalnego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pięcioletni program usprawnia każdy etap łańcucha wartości tuńczyka, na przykład pomaga w budowie nowych chłodni w celu rozszerzenia przetwórstwa tuńczyka.

Sektor dąży do spełnienia standardów wymaganych do wejścia na rynek europejski, kompensując niestabilność cen ryb w regionie pochodzenia. „Ceny teraz spadają, bardzo niskie ceny we wszystkich obszarach. Dlatego potrzebujemy więcej rynków, takich jak rynek UE” – powiedział TylkoGliwice Lin Huihe, dyrektor generalny Marshall Islands Fishing Venture.

Rafy koralowe na wyspie Eneko, atol Majuro
Rafy koralowe na wyspie Eneko, atol Majuro

Chociaż emisje CO2 są niskie, mieszkańcy wysp Pacyfiku są bardzo podatni na skutki zmian klimatycznych. Podnoszący się poziom mórz powoduje erozję wybrzeży i powodzie. Co więcej, coraz częstsze są ekstremalne zjawiska pogodowe.

Naruszone jest także życie pod powierzchnią oceanu. Wybielanie raf koralowych szkodzi ekosystemom morskim. Wyspy Marshalla tworzą obszary chronione, aby pomóc lokalnym gatunkom przystosować się i przetrwać.

„Za dziesięć, dwadzieścia czy pięćdziesiąt lat nie będę się wypowiadał w odniesieniu do tamtej epoki, ale bardzo się staramy, aby ci ludzie w przyszłości mogli żyć i prosperować jako Marshall, korzystając ze swoich zasobów” – powiedział Bryant J. Zebedy, specjalista ds. sieci obszarów chronionych Wysp Marshalla w MIMRA.