O nas
Kontakt

Finlandia chce uniemożliwić Rosjanom zakup nieruchomości na jej terytorium

Laura Kowalczyk

Aerial view of a snow-covered street in Helsinki, Finland

Finlandia dzieli z Rosją granicę o długości 1340 km i niedawno przystąpiła do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), aby wzmocnić bezpieczeństwo narodowe w obliczu trwającej wojny między Rosją a Ukrainą.

Fiński rząd przedstawił niedawno propozycję, która pozwoliłaby uniemożliwić większości obywateli Rosji zakup nieruchomości w Finlandii. Posunięcie to, zaproponowane przez ministra obrony Antti Hakkanena, jest również postrzegane jako próba wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego kraju.

Przedmiotowy zakaz mógłby zostać zastosowany wobec wszelkich funduszy lub obywateli pochodzących z krajów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Finlandii, a także wobec tych, co do których UE uważa, że ​​naruszyły suwerenność terytorialną innych krajów.

Jeśli zakaz zostanie uchwalony, będzie to oznaczać, że Rosjanie mieszkający na stałe w dowolnym miejscu Unii Europejskiej – nie tylko w Finlandii – a także posiadający podwójne obywatelstwo posiadające obywatelstwo rosyjskie, nie będą mogli kupować nieruchomości.

Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez parlament, zanim zostanie przyjęta. Będzie to także musiało być przedmiotem szeregu konsultacji eksperckich.

Finlandia posiada już ustawodawstwo, które pozwala rządowi interweniować w niektóre zakupy nieruchomości i blokować je, jeśli to konieczne, ze względów bezpieczeństwa narodowego. Jednakże całkowity zakaz jest pierwszym w swoim rodzaju.

Helsinki podjęły niedawno kroki uniemożliwiające Rosjanom kupowanie nieruchomości w pobliżu kluczowych dzielnic miasta.

W ostatnich latach w kraju wzrosła liczba podejrzanych nieruchomości będących własnością Rosji, takich jak przynoszące straty hotele, nieruchomości z nieproporcjonalnymi lądowiskami dla helikopterów i innymi fortyfikacjami oraz nieruchomości położone w pobliżu kluczowej fińskiej infrastruktury.

W ostatnich latach fiński rząd zwiększył swój nadzór nad tego typu nieruchomościami, ponieważ pojawiło się więcej obaw, że mogą one zostać wykorzystane do zniszczenia infrastruktury kraju lub stać się częścią większych operacji.

Finlandia może zaoferować NATO ogromną wiedzę technologiczną

Finlandia dołączyła do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) w kwietniu 2023 r., głównie ze względu na toczącą się wojnę między Rosją a Ukrainą, która dzieli z Rosją granicę o długości 1340 km. Posunięcie to następuje po kilku latach upierania się Finlandii, że nie ma potrzeby przystępowania do NATO i że niezależna polityka obronna byłaby dla kraju lepsza.

Pod koniec sierpnia Finlandia ujawniła również, że współpracuje z innymi krajami NATO w sprawie wysłania większej liczby żołnierzy do fińskiej Laponii.

Stosunki między Rosją a Finlandią pogorszyły się po tym, jak Finlandia oskarżyła swojego sąsiada o używanie imigracji jako broni w celu zachęcania migrantów do przedostawania się do Finlandii przez jej granicę z Rosją. Sytuacja ta doprowadziła do presji na fińskie obiekty kontroli granicznej.

W ubiegłym roku na nieformalnym spotkaniu ministrów obrony NATO na szczycie w Wilnie Hakkanen powiedział: „Bardzo poważnie podchodzimy do odpowiedzialności za monitorowanie i obronę naszej długiej granicy z Rosją. Wojna na Ukrainie pokazała zasadniczą rolę, jaką odgrywa przemysł obronny w obronie i odstraszaniu NATO. »

„Podejmujemy działania na szczeblu krajowym, regionalnym oraz w UE i NATO, aby naprawić sytuację powstałą na skutek niskiego poziomu inwestycji w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

„Sytuacja bezpieczeństwa wymaga od nas jeszcze skuteczniejszej mobilizacji naszych zasobów przemysłowych, aby wesprzeć Ukrainę i nasze przygotowania. Finlandia wnosi do NATO ogromną wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii podwójnego zastosowania i potencjału innowacyjnego w zakresie przyszłej broni, takiej jak technologie kwantowe i komunikacyjne 6G. »