O nas
Kontakt

Finlandia: Dziecko nie żyje, a dwie osoby są ranne w strzelaninie w szkole niedaleko Helsinek

Laura Kowalczyk

Police officers at the scene of Viertola comprehensive school, in Vantaa, Finland, Tuesday, April 2, 2024.

Do strzelaniny doszło w szkole Viertola w Vantaa, na przedmieściach stolicy Finlandii, do której uczęszcza około 800 uczniów i 90 pracowników.

Według funkcjonariuszy policji jeden uczeń zginął, a dwóch innych zostało rannych po tym, jak 12-latek otworzył ogień w szkole średniej w południowej Finlandii we wtorek rano.

Jak dodał, podejrzany został zatrzymany jeszcze tego samego dnia.

Ciężko uzbrojona policja otoczyła kordonem szkołę Viertola – dużą placówkę edukacyjną obejmującą szkoły średnie I i II stopnia, do których uczęszcza łącznie około 800 uczniów – w mieście Vantaa niedaleko Helsinek.

Funkcjonariusze zostali zaalarmowani o strzelaninie tuż po godzinie 9:00 czasu lokalnego.

„Dzień zaczął się przerażająco” – napisała fińska minister spraw wewnętrznych Mari Rantanen w X.

„W szkole Viertola w Vantaa doszło do strzelaniny. Mogę sobie tylko wyobrazić ból i zmartwienia, jakie odczuwa obecnie wiele rodzin”.

„Podejrzany sprawca został złapany” – dodał.

Jeden z uczniów zmarł natychmiast po postrzeleniu, powiedział na konferencji prasowej szef policji Ilkka Koskimäki z wydziału policji wschodniego Uusimaa.

Jak dodał, pozostali dwaj zostali ciężko ranni.

Inspektor Kimmo Hyvärinen powiedział, że bronią użytą podczas strzelaniny był zarejestrowany pistolet, na który licencję wydał krewny podejrzanego.

Władze poprosiły mieszkańców okolicy, aby trzymali się z daleka od szkoły i pozostali w pomieszczeniach zamkniętych oraz nie wpuszczali obcych.

W szkole, mieszczącej się w dwóch lokalizacjach, działają także klasy specjalne.

Policja podała, że ​​podejrzany został zatrzymany w rejonie Helsinek niecałą godzinę po strzelaninie, mając przy sobie pistolet.

Przyznał się do strzelaniny podczas pierwszego przesłuchania na policji, ale nie ma żadnych bezpośrednich informacji na temat motywu zbrodni – podała policja.

Dodali, że sprawa jest badana pod kątem morderstwa i dwóch usiłowań morderstwa.

Fiński prezydent Alexander Stubb i premier Petteri Orpo złożyli kondolencje rodzinom ofiar w postach na platformie X, stwierdzając, że są zszokowani strzelaniną.

„To, co jest szczególnie szokujące, to wiek ofiary i podejrzanego” – powiedział Orpo podczas konferencji prasowej we wtorek.

„Mogę zapewnić, że zostanie to dokładnie przeanalizowane i wyciągnięte wnioski, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy”.

Minimalny wiek odpowiedzialności karnej w Finlandii wynosi 15 lat, co oznacza, że ​​podejrzany nie może zostać formalnie aresztowany.

Podejrzany w wieku poniżej 15 lat może zostać przesłuchany jedynie przez policję, po czym zostanie przekazany fińskim organom ds. opieki nad dziećmi.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci Finlandia była świadkiem dwóch poważnych śmiertelnych strzelanin w szkołach.

W listopadzie 2007 roku 18-letni uczeń uzbrojony w pistolet półautomatyczny otworzył ogień na terenie szkoły średniej Jokela w Tuusula w południowej Finlandii, zabijając dziewięć osób.

Później znaleziono go martwego z ranami, które sam sobie zadał.

We wrześniu 2008 r. 22-letni student zastrzelił 10 osób z pistoletu półautomatycznego w szkole zawodowej w Kauhajoki w południowo-zachodniej Finlandii, po czym śmiertelnie się zastrzelił.

Według fińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w liczącym 5,6 miliona kraju nordyckim znajduje się ponad 1,5 miliona licencjonowanej broni palnej i około 430 000 jej posiadaczy.

Polowanie i posiadanie broni mają długą tradycję w tym słabo zaludnionym kraju Europy Północnej.

Odpowiedzialność za wydawanie pozwoleń na zwykłą broń palną spoczywa na lokalnych wydziałach policji.

Po strzelaninach w szkołach w latach 2007 i 2008 Finlandia zaostrzyła swoje przepisy dotyczące broni, podnosząc minimalny wiek posiadania broni palnej i przyznając policji większe uprawnienia w zakresie sprawdzania przeszłości osób ubiegających się o pozwolenie na broń.