Pod koniec ubiegłego roku Finlandia zamknęła 1340-kilometrową granicę lądową po przedostaniu się do kraju niezwykle dużej liczby osób ubiegających się o azyl.
Finlandia przedłuży zamknięcie swoich przejść granicznych z Rosją poza obecny termin 14 kwietnia „do odwołania”.
Fińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało w X, że decyzja została podjęta w związku z obawami, że do kraju z Rosji przybywają nieudokumentowani migranci.
„Rosja wykorzystuje instrumentalną migrację przeciwko Finlandii. Z informacji dostarczonych przez władze publiczne wynika, że ryzyko wznowienia i rozszerzenia zinstrumentalizowanej migracji, jak widać wcześniej, pozostaje prawdopodobne” – stwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Finlandia zamknęła pod koniec ubiegłego roku 1340-kilometrową granicę lądową po tym, jak ponad 1300 migrantów przybyło do kraju bez odpowiednich dokumentów i wiz.
Gwałtowny wzrost nastąpił w trzy miesiące po wrześniu, niedługo po przystąpieniu Finlandii do sojuszu NATO.
Większość migrantów pochodzi z Bliskiego Wschodu i Afryki, zwłaszcza z Afganistanu, Egiptu, Iraku, Somalii, Syrii i Jemenu.
Zdecydowana większość ubiegała się o azyl w Finlandii, państwie członkowskim Unii Europejskiej liczącym 5,6 miliona mieszkańców.
Fiński gabinet premiera Petteriego Orpo kilkakrotnie przedłużał zamknięcie punktów kontrolnych.
Oskarża Rosję o celowe wprowadzanie migrantów do zwykle silnie strzeżonej strefy przygranicznej Rosji i Finlandii, która służy również jako północna granica UE.
Kreml zaprzeczył twierdzeniom Helsinek, twierdząc, że fiński rząd nie chce angażować się w dialog na temat granicy.
Od 15 grudnia zamknięte jest wszystkie osiem lądowych przejść granicznych na granicy fińsko-rosyjskiej.
Południowo-wschodni kolejowy punkt kontrolny dla pociągów towarowych w Vainikkala pozostaje otwarty, ale rząd zapowiedział w czwartek, że od 15 kwietnia zamknie trzy morskie punkty kontrolne.
Migranci mogą w dalszym ciągu ubiegać się o azyl w Finlandii – części unijnej strefy Schengen wolnej od paszportów – na fińskich lotniskach i w portach – oznajmił rząd.
Finlandia stanowi zewnętrzną granicę UE na północy i stanowi znaczną część północno-wschodniej flanki NATO.