O nas
Kontakt

Fińskie „lasy zdrowia” pomagają pacjentom czerpać korzyści dla zdrowia psychicznego z przebywania na łonie natury

Laura Kowalczyk

Fińskie „lasy zdrowia” pomagają pacjentom czerpać korzyści dla zdrowia psychicznego z przebywania na łonie natury

Od 2015 r. Finlandia tworzy lasy obok krajowych ośrodków opieki zdrowotnej w ramach tzw. projektu „lasu zdrowia”, którego celem jest poprawa dobrostanu.

W spokojnych krajobrazach Sipoo, miasta na północny wschód od Helsinek w Finlandii, pacjenci lokalnego ośrodka zdrowia zabierani są na wycieczki z przewodnikiem po Parku Narodowym Sipoonkorpi.

Rozległy las o powierzchni 18,5 km2, położony wzdłuż centrum, stanowi tło dla ciągłych wysiłków fińskiego systemu opieki zdrowotnej mającego na celu czerpanie korzyści zdrowotnych z przebywania na łonie natury.

Biolog Adela Pajunen opracowuje zajęcia dla pacjentów w tak zwanych „lasach zdrowia”. Wierzy, że poczucie schronienia w lesie niesie ze sobą korzyści zdrowotne.

„Podczas tej wycieczki słuchaliśmy strumienia i obserwowaliśmy płatki śniegu. Ale mogą to być również rośliny, zwierzęta, ptaki, owady i kamienie. Procesy natury, narodzin i śmierci” – powiedział Pajunen.

Niedawno opublikowane wspólne badanie opublikowane przez Uniwersytet Helsiński, Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej oraz gminę Sipoo wykazało klinicznie istotną poprawę dobrostanu psychicznego, gdy grupa pacjentów była zabierana na wędrówki z przewodnikiem.

„Tym razem mierzyliśmy pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, dlatego poprosiliśmy o ustosunkowanie się do stwierdzeń typu: „Czuję się blisko innych ludzi, czuję, że jestem zdolny do zmian, jestem zrelaksowany”. I to właśnie w tej grupie osób odbywających wędrówki po leśnych wędrówkach obniżył się zwłaszcza stres” – mówi badaczka dr Annika Kolster.

Naukowo udowodnione korzyści zdrowotne

Finlandia, której pokrycie lasów wynosi około 75%, jest od ponad dziesięciu lat pionierem w badaniu korzyści zdrowotnych lasów.

Naukowcy z Finlandii uważają, że w połączeniu z leczeniem las może pomóc w radzeniu sobie z uczuciem niepokoju, bezsennością i odczuwaniem bólu.

„Człowiek cieszy się poczuciem, że naprawdę jest w lesie i czerpie korzyści z tego uczucia. Kiedy nie widać przez las, że tak powiem. Kiedy możesz doświadczyć schronienia i bycia ukrytym. Że są miejsca, gdzie można wylizać rany” – powiedział Pajunen.

Od 2015 r. w pobliżu krajowych ośrodków zdrowia w Hyvinkää i Kajaani w kraju utworzono lasy w ramach tzw. projektu „las zdrowia”.

W 2020 roku projekt otrzymał dofinansowanie z unijnej inicjatywy GoGreenRoutes.

Jesienią tego roku w Lahti i Kouvola utworzono dwa nowe Lasy Zdrowia.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.