O nas
Kontakt

Flutter rozpoczyna działalność na NYSE: czy pozostanie także w Londynie?

Laura Kowalczyk

The New York Stock Exchange building is on Wall Street in New York City on Friday, November 3, 2023. (AP Photo/Ted Shaffrey)

W miarę jak Flutter przenosi się do Stanów Zjednoczonych, pojawiają się pytania, czy firma zakończy teraz notowanie na giełdzie w Londynie.

Flutter Entertainment, spółka matka między innymi PokerStars, Sky Betting & Gaming, Paddy Power i FanDuel, w końcu zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych (NYSE) 29 stycznia ze znacznikiem NYSE:FLUT.

Firma, wcześniej znana jako Paddy Power Betfair, jest jedną z największych firm zajmujących się zakładami sportowymi na świecie. W trzecim kwartale 2023 r. grało w nim średnio 11,1 mln graczy miesięcznie, a w tym samym kwartale przychody ze sportu wyniosły 1,1 mln dolarów (1,01 mln euro), a przychody z gier wyniosły 914 000 dolarów.

Co kieruje europejskie firmy na amerykańskie giełdy?

Chociaż spółka ogłosiła zamiar notowania na NYSE prawie rok temu, identyfikacja inwestorów i rynków amerykańskich, a także ocena przemyśleń obecnych akcjonariuszy na temat notowania w USA zajęła trochę czasu. Flutter poinformował, że rynki raczej popierają to posunięcie.

Jak zauważył dyrektor generalny Peter Jackson w komunikacie prasowym z 29 stycznia: „Dzisiaj wejście na giełdę NYSE stanowi kluczowy moment dla grupy, ponieważ sprawiamy, że Flutter będzie bardziej dostępny dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych i uzyskamy dostęp do głębszych rynków kapitałowych. »

Czy Flutter utrzyma swoje notowania w Londynie i Dublinie?

Do tej pory spółka była notowana na giełdzie w Londynie, na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych (LSE), a także na giełdzie wtórnej w Dublinie, na giełdzie Euronext Dublin. Debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku traktowany jest jako notowanie dodatkowe. Był także członkiem Euro Stoxx 50, którego notowania były uzależnione od notowań na giełdzie Euronext Dublin.

Zatem jednym z głównych pytań wynikających z tej decyzji jest oczywiście to, co stanie się z notowaniami spółki w Dublinie i Londynie. Flutter ogłosił, że anulował notowanie na giełdzie Euronext Dublin, co automatycznie pozbawia go członkostwa w Euro Stoxx 50. Jednakże potwierdził, że Irlandia nadal będzie jego krajem rejestracji, a także jej zarejestrowaną siedzibą i miejscem zamieszkania.

Flutter potwierdził również, że będzie kontynuował swoje główne notowanie na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych za pośrednictwem indeksu FTSE 100, który na razie nie powinien się zmienić. Ostatecznie jednak Flutter planuje potencjalnie przenieść swój główny notowania do Stanów Zjednoczonych.

Jackson podkreślił: „Wierzymy, że giełda główna w USA jest naturalnym domem dla Flutter, biorąc pod uwagę pozycję FanDuel nr 1 w USA, czyli na rynku, na którym spodziewamy się w najbliższej przyszłości zapewnić największą część zysków. »

Na razie spółka chce utrzymać tylko dwa notowania, w Nowym Jorku i Londynie, aby uprościć kwestie strategiczne i regulacyjne.

Dlaczego Flutter przenosi się do USA?

Flutter ujawnił, że jednym z powodów przeniesienia się do Stanów Zjednoczonych była chęć poprawy zatrzymywania i zatrudniania talentów z USA, a także maksymalizacja profilu i reputacji firmy w kraju. Dodatkowo spółka uważa, że ​​Stany Zjednoczone zaoferują znacznie większe rynki kapitałowe oraz kilku nowych, lepszych inwestorów.

W zamian zapewni to także większą płynność akcji spółki. Jednak największą szansą w USA jest to, że pewnego dnia firma może przenieść tam swoje główne notowania i uzyskać dostęp do niektórych z największych amerykańskich giełd.

John Tuttle, wiceprezes NYSE, powiedział niedawno Angeli Barnes z TylkoGliwice w Davos: „Bez względu na to, jak spojrzeć na dane, Stany Zjednoczone stanowią najważniejszą pulę płynności i kapitału na świecie oraz mają najszerszego grona inwestorów baza. Wielu analityków i inwestorów koncentruje się na wzroście, a nie tylko na dywidendach i wartości. »

Być może nie jest więc zaskoczeniem, że Flutter Entertainment nie jest pierwszą europejską firmą, która rozważa przeprawę przez Atlantyk. Między innymi firma CRH zajmująca się materiałami budowlanymi, firma opakowaniowa Smurfit Kappa i producent półprzewodników Arm Holdings ogłosiły ostatnio to samo.