O nas
Kontakt

Protestujący francuscy rolnicy w dalszym ciągu otaczają Paryż, czekając na pomoc rządową

Laura Kowalczyk

Protesting farmers encircled Paris with traffic-snarling barricades on Monday.

Rolnicy blokują osiem autostrad prowadzących do Paryża, a kilkuset jedzie swoimi traktorami w stronę stołecznego targu spożywczego.

Protestujący rolnicy otoczyli w poniedziałek Paryż barykadami, blokując ruch uliczny, używając setek ociężałych traktorów i stert bel siana do blokowania autostrad prowadzących do stolicy Francji, próbując wywrzeć presję na rząd w sprawie przyszłości ich przemysłu, którym wstrząsnęła pozostałości wojny na Ukrainie.

Protest, który na razie nie ma końca.

Rolnicy blokują osiem autostrad prowadzących do Paryża, a kilkuset z nich kieruje swoje traktory w stronę stołecznego targu spożywczego na kilka godzin przed wystąpieniem premiera Gabriela Attala, w którym ma ogłosić nowe środki pomocowe dla sektora.

„Jest całkowita determinacja” – powiedział Arnaud Rousseau, przewodniczący głównego i potężnego związku rolniczego FNSEA, który wczoraj po południu został przyjęty przez Attal i ogłosił, że kontynuuje negocjacje z rządem.

W wywiadzie dla radia Europe 1 Rousseau powiedział, że rząd potrzebuje „zmiany kursu” i „symbolicznych środków nadzwyczajnych”. Wyjaśnił, że wczoraj odniósł wrażenie, że premier jest „gotowy pójść dalej we wszystkich kwestiach”.

Rolnikom udało się uniknąć policyjnych prób ich zatrzymania, gdyż ich deklarowanym celem jest zablokowanie dostępu do targu spożywczego Rungis, największego w Europie, położonego około piętnastu kilometrów od Paryża.

Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin, który w odpowiedzi na protesty zmobilizował 15 000 funkcjonariuszy, od weekendu ostrzega, że ​​nie pozwoli na to.

Darmanin zwrócił się jednak do policji, aby nie interweniowała podczas tzw. „oblężenia” blokady Paryża lub reszty kraju – gdzie jest ich kilkadziesiąt – chyba że istnieje zagrożenie dla mienia lub ludzi.

Podobizna prezydenta Francji Emmanuela Macrona na traktorze podczas demonstracji rolników na autostradzie, poniedziałek, 29 stycznia 2024 r.
Podobizna prezydenta Francji Emmanuela Macrona na traktorze podczas demonstracji rolników na autostradzie, poniedziałek, 29 stycznia 2024 r.

Oblężenie Paryża

Blokada głównych dróg wokół Paryża, w którym za sześć miesięcy odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie, oraz protesty w innych częściach Francji zapowiadają kolejny trudny tydzień dla nowego premiera Gabriela Attala, który sprawuje urząd od niespełna miesiąca.

Protestujący stwierdzili, że zeszłotygodniowe próby Attala dotyczące wprowadzenia środków prorolniczych nie spełniły ich żądań, aby produkcja żywności stała się bardziej lukratywna, łatwiejsza i sprawiedliwsza.

Rolnicy odpowiedzieli w poniedziałek, wysyłając konwoje traktorów, przyczep, a nawet dudniących żniwiarzy, co nazwali „oblężeniem” Paryża, aby zdobyć więcej koncesji. Część protestujących przybyła z zapasami żywności i wody oraz namiotami, aby zatrzymać się na barykadach, jeśli rząd nie ustąpi.

Władze odpowiedzialne za transport w regionie paryskim zgłosiły blokady na autostradzie A1 na północ od głównego międzynarodowego lotniska w mieście, na autostradzie A4 w pobliżu parku tematycznego Disneyland na wschód od stolicy oraz na innych zwykle ruchliwych drogach.

„Naszym celem nie jest utrudnianie życia Francuzom ani rujnowanie ich życia” – powiedział radiu RTL Arnaud Rousseau, prezes wpływowego związku rolniczego FNSEA. „Naszym celem jest wywarcie presji na rząd, aby szybko znalazł rozwiązania kryzysu”.

Rolnicy z sąsiedniej Belgii również ustawili barykady, aby zatrzymać ruch na niektórych głównych drogach, w tym prowadzących do stolicy, Brukseli. Większość protestów odbywa się we francuskojęzycznej części kraju.