O nas
Kontakt

Francja ogłasza podwyżkę cen papierosów i zakaz przestrzeni publicznych w ramach nowych ograniczeń mających na celu walkę z paleniem

Laura Kowalczyk

Francja ogłasza podwyżkę cen papierosów i zakaz przestrzeni publicznych w ramach nowych ograniczeń mających na celu walkę z paleniem

Ministerstwo zdrowia Francji przedstawiło we wtorek nowy plan walki z paleniem papierosów w kraju, obejmujący zakaz palenia w parkach i na plażach.

Od podniesienia ceny paczki papierosów po zakaz palenia w parkach, Francja ogłosiła szereg nowych środków mających na celu zmniejszenie liczby palaczy.

W ramach nowego planu rząd podniesie ceny do 13 euro za paczkę w 2027 r., zakaże jednorazowych e-papierosów oraz zakaże palenia w miejscach publicznych, takich jak parki, plaże, lasy i inne miejsca publiczne.

Ich celem jest stworzenie do 2032 roku pokolenia „wolnego od tytoniu”.

„Tytoń odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom i śmiertelności”, powiedział minister zdrowia Aurélien Rousseau, „a Francja każdego dnia płaci wysoką cenę za palenie”.

Palenie papierosów jest główną przyczyną zgonów, którym można zapobiec we Francji, powodując 75 000 zgonów rocznie. Minister zdrowia stwierdził, że jest to także główna przyczyna przedwczesnej śmierci przed 65. rokiem życia.

„Mimo tych liczb, pomimo mrożącej krew w żyłach rzeczywistości, codzienne używanie tytoniu dotyczy 12 milionów naszych współobywateli, czyli jednej czwartej dorosłej populacji” – dodał.

Według Eurostatu dzienny odsetek palaczy we Francji jest wyższy niż średnia w UE. Około 22,2% osób w wieku 15 lat i starszych pali w kraju codziennie w porównaniu z 19,7% w UE.

Ceny papierosów będą stopniowo rosły – paczka będzie kosztować 12 euro w 2025 r. i 13 euro w 2027 r. – podał rząd. Pakiet kosztuje obecnie 10-11 euro.

„Istotną częścią tych nowych środków jest wzmocnienie wsparcia dla palaczy, ponieważ skuteczne rzucenie palenia nie jest łatwe” – dodała Rousseau w oświadczeniu.

„Na tym wsparciu skorzystają wszyscy, ale nalegam, aby prowadzone były ukierunkowane działania wobec grup najbardziej narażonych, w szczególności tych najbardziej bezbronnych”.

Rousseau powiedział, że kraj chce także wspierać osoby sprzedające papierosy, aby pomóc im zmniejszyć zależność od dochodów związanych z tytoniem.

„W pełni zmobilizowany do wsparcia planu”

Według Daniela Nizriego, prezesa francuskiej organizacji charytatywnej League Against Cancer, „liczba palaczy utrzymuje się w stagnacji”.

„Jeśli chcemy to ograniczyć, a zwłaszcza zapobiec rozpoczynaniu palenia przez młodych ludzi, należy pilnie podjąć działania na szeroką skalę i rozszerzyć zakaz palenia w przestrzeni publicznej, w pobliżu szkół i w parkach uczęszczanych przez dzieci” – dodał. powiedział.

„Po zachęcaniu i wspieraniu społeczności w tworzeniu przestrzeni wolnych od tytoniu, cieszymy się, że rozwiązanie to staje się powszechne i jesteśmy w pełni zmobilizowani do wsparcia jego wdrożenia”.

Z raportu opublikowanego w sierpniu wynika, że ​​Francja straciła więcej pieniędzy z powodu ofiar śmiertelnych i wydatków na profilaktykę związaną z używaniem alkoholu i wyrobów tytoniowych, niż zyskuje z podatków nałożonych na te produkty.

Z raportu wynika, że ​​palenie tytoniu kosztuje państwo 156 miliardów euro, w tym wartość ekonomiczną utraconych istnień ludzkich, utratę jakości życia pacjentów chorych na raka spowodowaną paleniem oraz wydatki państwa na profilaktykę i opiekę.

Palenie tytoniu jest także najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci w Unii Europejskiej i powoduje śmierć około 700 000 osób rocznie. Według UE około połowa palaczy umiera przedwcześnie.

Wiele krajów podjęło ostatnio próby zapobiegania paleniu i wapowaniu.

Rząd Australii ogłosił w tym tygodniu, że wprowadzi w tym tygodniu zakaz importu jednorazowych e-papierosów, aby uniemożliwić ich palenie młodszym dorosłym.