O nas
Kontakt

Francuscy eksperci zalecają skrócenie czasu korzystania z ekranów dzieciom poniżej 3 roku życia i skróceniu czasu korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków

Laura Kowalczyk

The experts said social media can be a “risk factor” for depression and anxiety.

Zespół ekspertów powołany przez prezydenta Francji przestrzegł przed korzystaniem przez dzieci z ekranów i mediów społecznościowych.

Według panelu ekspertów powołanego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny mieć żadnego czasu przed ekranem, a do szóstego roku życia powinien on być „zdecydowanie ograniczony”.

We wtorek panel stwierdził również, że dzieciom poniżej 11 roku życia nie należy pozwalać na posiadanie telefonu komórkowego, a osobom poniżej 13 roku życia nie wolno posiadać telefonu z dostępem do Internetu.

Tymczasem korzystanie z mediów społecznościowych powinno być zabronione osobom poniżej 15 roku życia, a osoby powyżej tego wieku powinny mieć dostęp wyłącznie do platform etycznych, takich jak Bluesky.

Eksperci stwierdzili, że media społecznościowe mogą być „czynnikiem ryzyka” depresji i stanów lękowych, i odkryli, że dzieci są w „alarmującym” poziomie narażenia na treści pornograficzne i zawierające przemoc.

W raporcie wskazano również, że istnieje „bardzo wyraźny konsensus co do negatywnych skutków – zarówno pośrednich, jak i bezpośrednich – ekranów”.

Dodał, że czas spędzony przed ekranami ma „konsekwencje dla zdrowia, rozwoju, przyszłości dzieci, a także przyszłości naszego społeczeństwa i cywilizacji”.

W raporcie skrytykowano także „drapieżne praktyki” firm technologicznych, takie jak „nieskończone przewijanie lub automatyczne uruchamianie wideo”.

Francuski raport wykracza poza zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która obecnie stwierdza, że ​​nie zaleca się czasu przed ekranem do drugiego roku życia, a w przypadku dzieci w wieku dwóch lat i starszych nie powinien on przekraczać jednej godziny.

W zeszłym tygodniu prezydent Francji powiedział na Sorbonie, że opowiada się za wprowadzeniem minimalnego wieku korzystania z Internetu wynoszącego 15 lat.

Decyzja ta pojawiła się po tym, jak członkowie Partii Renesansu Macrona złożyli w zeszłym roku projekt ustawy, który zapewniłby więcej szkoleń dotyczących czasu przed ekranem dla osób pracujących z dziećmi oraz więcej przepisów dotyczących korzystania z ekranów w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Obecnie nie ma harmonogramu wprowadzenia nowego prawodawstwa i nie jest jasne, czy zalecenia ekspertów zostaną zastosowane.