O nas
Kontakt

Francuska odpowiedź dla Neuralink jako pierwsza na świecie wysyła wiadomość do Macrona, wykorzystując ruch i fale mózgowe

Laura Kowalczyk

Inclusive Brains sends a message using a brain-computer headset

Demonstrant podniósł ręce do góry, aby pokazać, w jaki sposób wiadomość do francuskiego prezydenta została wysłana wraz z poleceniami mentalnymi i fizjologicznymi.

W odpowiedzi Francji dla Neuralink wysłano w piątek wiadomość do prezydenta Emmanuela Macrona na platformie mediów społecznościowych X, przy użyciu wyłącznie urządzenia sterowanego ruchem i umysłem.

Wykorzystując nieinwazyjny interfejs mózg-komputer zasilany multimodalną generatywną sztuczną inteligencją (AI), technologia stworzona przez firmę Inclusive Brains z Marsylii została zademonstrowana publiczności na żywo podczas szczytu ONZ „AI for Good” w Genewie.

Demonstrant podniósł ręce do góry, aby pokazać, w jaki sposób wiadomość do francuskiego prezydenta została wysłana wraz z poleceniami mentalnymi i fizjologicznymi.

Ruch głowy kontrolował kursor, a fale mózgowe wykorzystywano do klikania myszą komputerową za pośrednictwem małego zestawu słuchawkowego.

Napisanie i wysłanie tweeta o następującej treści: „Witajcie, ONZ! Światowa premiera wykonana we Francji Fierté Française! cc Emmanuel Macron”, który zawierał emoji i zdjęcie.

Współzałożyciel firmy i dyrektor techniczny Paul Barbaste powiedział, że mogłoby to nastąpić szybciej, gdyby nie obecność na żywo.

„Poziom koncentracji był dość stresujący. Z tego, co wiem o tej technologii, gdybym nie znajdował się w tak stresującym środowisku, mógłbym kliknąć szybciej” – powiedział TylkoGliwice Next.

Macron odpowiedział w poście na X, stwierdzając, że jest to „pierwszy tweet w historii napisany i opublikowany wyłącznie myślą”.

Europejski Neuralink?

Firma, która zatrudnia tylko cztery osoby, postawiła sobie wysokie cele.

„Czy chcemy być chociaż europejskim Neuralinkem? Jesteśmy, ale z pozytywnym akcentem” – powiedział TylkoGliwice Next założyciel i dyrektor generalny Inclusive Brain, Olivier Oullier.

„Naprawdę chcemy móc wykorzystać sztuczną inteligencję i neurotechnologię, aby poprawić włączenie w miejscu pracy, aby dzięki tej technologii ludzie mogli także cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym”.

Włączenie społeczne jest również kluczowe dla firmy.

„Jeśli uda nam się to zrobić tutaj, w tym nieprzyjaznym środowisku (na szczycie AI for Good), w pewnym sensie ludzie będą mogli wykorzystać to w domu. Niektórzy ludzie są odizolowani” – powiedział.

„A jeśli nie możesz porozumieć się ze światem, nie możesz się uczyć, jeśli nie możesz się uczyć, nie możesz pracować. Jeśli nie możesz pracować, jesteś wykluczony ze społeczeństwa”.

Jednak wysyłanie postów za pośrednictwem X to nie jedyne osiągnięcie firmy.

W zeszłym miesiącu w Marsylii Nathalie Labrégère, 34-letnia kobieta z niepełnosprawnością fizyczną i poznawczą, wzięła udział w sztafecie i była w stanie utrzymać znicz olimpijski dzięki technologii zastosowanej w egzoszkielecie sterowanym umysłem.

Mogła kontrolować ramię, otwierając usta lub całując powietrze.

Firma ma nadzieję, że uda jej się zwiększyć skalę i cieszyć się sukcesem innych francuskich start-upów.

„Widzieliśmy, że Mistral AI jest wspierany i finansowany oraz jest w stanie zasadniczo opracowywać produkty, które mogą stanowić wyzwanie dla OpenAI” – powiedział Oullier.

„Udało nam się to osiągnąć za niewielkie pieniądze. Już robimy niesamowite rzeczy”.