O nas
Kontakt

Francuski przemysł ożywia się po słabym wzroście PKB

Laura Kowalczyk

French President Emmanuel Macron visits the Aluminium Dunkerque factory in Dunkirk. May 12, 2023.

Francuska produkcja przemysłowa odnotowała najbardziej spektakularne tempo od maja, odnotowując w grudniu wzrost o 1,1%.

Opublikowane w czwartek dane dotyczą produkcji w wielu obszarach, w tym w sektorach gazu, energii elektrycznej, towarów i górnictwa.

Wyniki za grudzień były szczególnie zachęcające, a produkcja wzrosła o 1,1% w ciągu miesiąca, po niewielkim wzroście o 0,5% od października do listopada.

W porównaniu do IV kwartału 2022 roku, w ostatnich trzech miesiącach roku o 1,1% wzrosła także produkcja przemysłowa.

Mimo to francuska krajowa agencja statystyczna (INSEE) ostrzegła, że ​​korekty sezonowe mogły zawyżyć te dane.

INSEE poprawia swoje wyniki na koniec roku, aby zrekompensować urlop wykorzystany w grudniu, jednak agencja wskazuje, że na ten rok dużą część urlopów zaplanowano na styczeń.

Ze względu na zmianę dni świątecznych dane za ten miesiąc mogą być niezwykle wysokie.

Patrząc na podział według sektorów: w sektorze sprzętu transportowego (z wyłączeniem samochodów i przyczep) odnotowano gwałtowny wzrost produkcji w ciągu miesiąca, podobnie jak w przypadku produktów spożywczych i napojów.

INSEE dodało, że produkcja w niektórych energochłonnych gałęziach przemysłu w ostatnim kwartale 2023 r. pozostała niższa w porównaniu z drugim kwartałem 2021 r., a wysokie ceny energii elektrycznej i gazu spowolniły produkcję.

Dane branżowe napływają na koniec tygodnia wypełnionego komunikatami gospodarczymi.

We wtorek opublikowano wyniki francuskiego PKB, które wykazały rozczarowujący roczny wzrost na poziomie 0,9%. W środę kraj ogłosił spadek danych o inflacji.