O nas
Kontakt

Fukushima: Japonia pomimo krytyki wyraża zgodę na uwolnienie wody z elektrowni jądrowej

Laura Kowalczyk

Fukushima: Japonia pomimo krytyki wyraża zgodę na uwolnienie wody z elektrowni jądrowej

Rząd twierdzi, że wypuszczenie tej wody jest bezpieczne. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, organ nadzoru ONZ, również zatwierdziła projekt.

Japonia zezwoliła na uwalnianie ścieków z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, która nawiedziła tsunami.

Ponad 1 milion metrów sześciennych oczyszczonych i rozcieńczonych radioaktywnych ścieków trafi do Oceanu Spokojnego, co wystarczy do napełnienia 500 basenów o wymiarach olimpijskich.

Dlaczego krytykowano uwalnianie ścieków z Fukishimy?

Plan ten wywołał ostrą krytykę ze strony Chin i strach wśród japońskiej ludności. Większość krytyki pochodzi ze strony lokalnych grup rybackich, które obawiają się utraty reputacji w związku z trudem odbudowy po katastrofie nuklearnej.

Japoński rząd twierdzi jednak, że wypuszczenie wody jest bezpieczne. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, organ nadzoru ONZ, również zatwierdziła projekt, stwierdzając, że „zrzuty uzdatnionej wody będą miały znikomy wpływ radiologiczny na ludzi i środowisko”.

Premier Fumio Kishida powiedział, że rząd zrobił wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo planu, chronić reputację japońskiego przemysłu rybnego i jasno wyjaśnić podstawy naukowe, aby zyskać zrozumienie w kraju i poza nim.

Wpływ na ludzi i środowisko jest „znikomy”

Grupy w Korei Południowej i Chinach również wyraziły obawy, zamieniając to w kwestię polityczną i dyplomatyczną.

Chiny zakazały importu owoców morza z 10 prefektur w Japonii, w tym z Fukushimy i stolicy, Tokio.

Ahn Young-joon / AP
Działacze na rzecz ochrony środowiska maszerują podczas wiecu w Seulu, Korea Południowa, czwartek, 9 marca 2023 r. potępiając planowane przez Japonię uwolnienie oczyszczonych radioaktywnych ścieków do morza.

„Istnieje zrozumiałe przekonanie, że wszystkie materiały radioaktywne są zawsze i wszędzie niebezpieczne… ale nie wszystkie materiały radioaktywne są niebezpieczne” – mówi Tony Irwin, honorowy profesor nadzwyczajny na Australijskim Uniwersytecie Narodowym.

„Elektrownie jądrowe na całym świecie od ponad 60 lat rutynowo odprowadzają wodę zawierającą tryt bez szkody dla ludzi i środowiska, w większości na poziomie wyższym niż 22 TBq rocznie planowane dla Fukushimy” – dodał.

Naukowcy generalnie popierają pogląd MAEA, ale niektórzy twierdzą, że długoterminowy wpływ radioaktywności o niskiej dawce, która pozostaje w wodzie, wymaga uwagi.

Dziesięciolecia pracy nad zamknięciem fabryki

Według Tepco woda ta będzie zawierać około 190 bekereli trytu na litr, poniżej limitu picia Światowej Organizacji Zdrowia wynoszącego 10 000 bekereli na litr. Bekerel to jednostka radioaktywności.

Wiadomości Kyodo / AP
Komin wydechowy elektrowni jądrowej Fukushima widoczny z portu rybackiego w Namie w Japonii, wtorek, 22 sierpnia 2023 r. Lokalne grupy rybackie obawiają się utraty reputacji.

Przed zrzutem woda zostanie przefiltrowana i rozcieńczona, a następnie uwalniana w małych ilościach przez 30 lat. Jak poinformowało Tokyo Electric Power Company (Tepco), pierwsza partia 7800 metrów sześciennych zostanie wlana do oceanu w czwartek i w ciągu około 17 dni.

Rząd stwierdził, że uwolnienie wody było między innymi niezbędnym krokiem w celu likwidacji elektrowni, a przedsięwzięcie to może zająć dziesięciolecia.

Co się stało w Fukushimie?

Potężne trzęsienie ziemi i tsunami zniszczyły systemy chłodzenia elektrowni Fukushima Daiichi, powodując stopienie trzech reaktorów i zanieczyszczenie ich wody chłodzącej.

Woda, której ilość wynosi obecnie 1,34 mln ton, jest gromadzona, filtrowana i magazynowana w około 1000 zbiorników, które wypełniają znaczną część terenu zakładu i osiągną swoją pojemność na początku 2024 r.