O nas
Kontakt

Fundacja Nobla wycofuje zaproszenie do Rosji, Białorusi i Iranu

Laura Kowalczyk

Fundacja Nobla wycofuje zaproszenie do Rosji, Białorusi i Iranu

W związku z protestami szwedzkich przywódców Fundacja wycofała swoją ofertę skierowaną do ambasadorów z tych krajów dotyczącą udziału w ceremonii wręczenia Nagrody Nobla.

Fundacja Nobla wycofała zaproszenie dla przedstawicieli Rosji, Białorusi i Iranu do udziału w tegorocznej ceremonii wręczenia Nagrody Nobla po tym, jak ogłoszona dzień wcześniej decyzja „wywołała ostre reakcje”.

Decyzja ta nastąpiła w sobotę po tym, jak kilku szwedzkich prawodawców oznajmiło, że zbojkotują tegoroczną ceremonię wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie.

Prywatna fundacja zarządzająca prestiżowymi nagrodami już wcześniej zmieniła swoje stanowisko niż rok wcześniej i zaprosiła do udziału przedstawicieli trzech krajów.

Stwierdzili wówczas, że to ciało „stwarza możliwości przekazywania każdemu ważnego przesłania Nagrody Nobla”.

Część prawodawców jako powody bojkotu podała wojnę Rosji z Ukrainą i łamanie praw człowieka w Iranie.

Białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska wezwała w piątek Szwedzką Fundację Nobla i Norweski Komitet Noblowski do wycofania zaproszeń dla przedstawicieli „nielegalnego reżimu” białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki na „jakiekolwiek wydarzenia”.

Fundacja Nobla oświadczyła w sobotę, że dostrzega „silne reakcje w Szwecji, które całkowicie przyćmiły to przesłanie” i zdecydowała się nie zapraszać ambasadorów Rosji, Białorusi i Iranu na ceremonię w Sztokholmie.

Jednakże zgodnie ze zwyczajową praktyką potwierdziło, że wszyscy ambasadorowie pozostaną zaproszeni na ceremonię wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w stolicy Norwegii, Oslo.

Sobotnie oświadczenie zostało szeroko przyjęte w Szwecji przez polityków i członków rodziny królewskiej.

W oświadczeniu szwedzkiego domu królewskiego rzeczniczka Margareta Thorgren stwierdziła: „zmianę decyzji postrzegamy jako pozytywną” i dodała, że ​​król Karol XVI Gustaw planował wręczenie tegorocznych Nagród Nobla podczas ceremonii w Sztokholmie „tak jak poprzednio”.

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla zostaną ogłoszeni na początku października. Laureaci są następnie zapraszani do odbioru nagród podczas wspaniałej ceremonii wręczenia nagród odbywającej się 10 grudnia – w rocznicę śmierci założyciela nagrody Alfreda Nobla w 1896 r.