Szacuje się, że rocznie wyrzuca się sześć milionów ton fusów po kawie. A co, jeśli uda się je dobrze wykorzystać?
Szacuje się, że rocznie powstaje sześć milionów ton zużytych fusów kawowych. Większość trafia na wysypiska śmieci, wytwarzając metan i CO2, lub jest spalana w celu uzyskania energii.
To oczywiste marnowanie produktu ubocznego wciąż bogatego w związki (jeśli nie smak). W gospodarstwie domowym spróbuj skierować zawartość ekspresu do ogrodu, a nie do kosza na śmieci: zużyte fusy z kawy doskonale nadają się jako dodatek do domowych pojemników na kompost i robaków, jako ściółka dla róż i środek odstraszający ślimaki. W skali globalnej odpowiedź może znaleźć nauka.
Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Chemical Technology and Biotechnology sugeruje, że zużyta kawa może być kluczem do rozwiązania palącego problemu środowiskowego: skażenia rolnictwa.
W jaki sposób stare fusy z kawy mogą rozwiązać problem zanieczyszczeń rolniczych?
Naukowcy z Brazylijskiego Federalnego Uniwersytetu Technologicznego w Paraná odkryli, że resztki kawy mogą wchłaniać bentazon, herbicyd często stosowany w rolnictwie.
Kiedy stare fusy kawowe zostaną aktywowane chlorkiem cynku, zawartość węgla w nich będzie o 70% skuteczniejsza w usuwaniu herbicydów.
W badaniu wykorzystano bentazon rozpuszczony w cieczy i poddany działaniu węgla aktywnego pochodzącego ze zużytych fusów kawy, aby sprawdzić, jak wpływa on na tkanki korzeni cebuli zwane merystemami. Wszystkie rośliny wyrastają z tkanki merystemu, a rozwój rośliny zostaje zakłócony w przypadku uszkodzenia jej merystemów.
Jeśli test uda się powtórzyć na skalę przemysłową, będzie to podwójny cios dla środowiska: przekierowanie odpadów kawowych na wysypiska śmieci I zapobieganie szkodom dla dzikiej przyrody i przyrody powodowanymi przez herbicydy.
Dlaczego bentazon stanowi problem?
Europejska Agencja Środowiska zwróciła uwagę na niebezpieczne poziomy bentazonu w wodach powierzchniowych, przekraczające poziomy określone w ramowej dyrektywie wodnej i zagrażające celom Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie stosowania pestycydów.
Brytyjska Agencja Środowiska podaje, że bentazon może potencjalnie wpływać na długoterminową jakość wody i prowadzić do zwiększonej potrzeby uzdatniania źródeł wody pitnej w Wielkiej Brytanii. Wykazano, że herbicyd ma wpływ na zdrowie człowieka w przypadku jego wdychania, spożycia lub wchłonięcia przez skórę.
Chociaż są to jedynie badania wstępne i potrzebne są dalsze badania, aby określić skuteczność aktywowanych fusów kawowych w skali globalnej, jest to obiecujący początek. Autorzy badania twierdzą, że ich wyniki „sugerują rozwiązanie oparte na gospodarce o obiegu zamkniętym w przypadku zużytych fusów kawowych, które są obecnie wyrzucane bez żadnego systemu recyklingu lub ponownego wykorzystania”. Wszyscy możemy za to pić.