O nas
Kontakt

Nie, dziadek Ursuli von der Leyen nie był generałem SS

Laura Kowalczyk

European Commission President Ursula von der Leyen addresses a media conference at the conclusion of an EU Summit in Brussels, Friday, March 22, 2024.

The Cube przygląda się twierdzeniom, że dziadkowie przewodniczącego Komisji Europejskiej byli nazistami i przedstawia uścisk dłoni Adolfa Hitlera.

W mediach społecznościowych krążą fałszywe twierdzenia, że ​​dziadkowie Ursuli von der Leyen byli nazistami i zwolennikami Adolfa Hitlera, ale nie ma na to żadnych dowodów.

Ten tweet, wyświetlony ponad 30 000 razy w momencie sprawdzania faktów, twierdzi, że dziadek przewodniczącego Komisji Europejskiej był generałem SS nazwiskiem Karl Albrecht Oberg.

W tweecie napisano, że najpierw służył w Polsce i promował eksterminację Żydów i Słowian, a także czystki na Polakach, zanim przeniósł się do Paryża, gdzie przewodził walce z francuskim ruchem oporu i zajął się tzw. „kwestią żydowską”. .

Według tweeta wprowadził obowiązek noszenia żółtej gwiazdy i nakazał wysłanie około 100 000 ludzi do obozów zagłady.

Postowi towarzyszy czarno-białe zdjęcie rzekomo przedstawiające babcię von der Leyen ściskającą dłoń Adolfowi Hitlerowi, z rzekomym cytatem samej von der Leyen, która brzmi: „Moja słodka babcia nie myła rąk przez miesiąc po tym cennym wydarzeniu”. okazja.”

Obydwa twierdzenia, jakoby jej dziadkowie byli w jakikolwiek sposób związani z nazistami, są fałszywe.

Istniał generał SS Karl Albrecht Oberg, który rzeczywiście nakazał deportację tysięcy Żydów z Francji do obozów koncentracyjnych, ale nie był dziadkiem von der Leyen.

Twierdzenie prawdopodobnie wynika z faktu, że jej dziadek ze strony ojca nazywał się Karl Albrecht – jest to popularne niemieckie imię.

Według niemieckich weryfikatorów faktów Karl Albrecht studiował medycynę w latach dwudziestych XX wieku, a w czasie wojny pracował jako lekarz.

Powiedzieli, że nie ma dowodów na to, że kiedykolwiek był członkiem SS.

To samo dotyczy jego syna Ernsta Albrechta, ojca Ursuli von der Leyen, który pełnił funkcję dyrektora generalnego ds. konkurencji we Wspólnotach Europejskich, a później został ministrem-prezydentem kraju związkowego Dolna Saksonia. Wszelkie powiązania z nazistami z pewnością wyszłyby wtedy na jaw.

Jeśli chodzi o zdjęcie Hitlera ściskającego dłoń rzekomej babci von der Leyen, to nie ona.

Wyszukiwanie odwrotnego obrazu prowadzi nas do różnych artykułów wykorzystujących to zdjęcie, które mówią nam, że pochodzi ono z różnych agencji fotograficznych.

Z opisów zdjęć wynika, że ​​przedstawiają one młodą kobietę o imieniu Hildegarda Zantop z Hitlerem trzeciego października 1937 roku w Bückeburgu.

Patrząc wstecz na drzewo genealogiczne von der Leyen, żadna z jej babć nie nosi tego nazwiska, a o ile nam wiadomo, Hildegarda Zantop nie jest w ogóle spokrewniona z von der Leyen.