O nas
Kontakt

Giełda dzisiaj: Giełdy w Azji rosną po dobrych wiadomościach z amerykańskiego rynku pracy

Laura Kowalczyk

Giełda dzisiaj: Giełdy w Azji rosną po dobrych wiadomościach z amerykańskiego rynku pracy

W poniedziałek giełdy w Azji zwyżkowały po tym, jak Wall Street zyskała na doniesieniach, że amerykański rynek pracy, choć nadal zdrowy, wykazuje oznaki ochłodzenia.

Wiadomość ta wzmocniła nadzieje inwestorów, że Rezerwa Federalna (Fed) może wkrótce złagodzić kampanię mającą na celu spowolnienie amerykańskiej gospodarki poprzez podniesienie stóp procentowych.

„Wygląda na to, że rynki światowe dają się uwieść pomysłowi wyniku zacieśnienia polityki pieniężnej przez Fed w stylu „Nirvana”, co oznacza „nieskazitelną dezinflację”, która nie spowoduje problemów w zatrudnieniu” – stwierdził Tan Boon Heng z Mizuho Bank.

Zakupy wsparły także nowe bodźce ze strony chińskich organów nadzoru finansowego dla borykającego się z trudnościami sektora nieruchomości. Zmniejszyli wymagania dotyczące wkładu własnego dla nabywców pierwszego i drugiego domu oraz obniżyli oprocentowanie istniejących kredytów hipotecznych, zauważył Yeap Jun Rong z platformy handlowej IG.

Indeks Hang Seng w Hongkongu wzrósł o 2,4% do 18 828,91, podczas gdy indeks Shanghai Composite Index zyskał 1% do 3 166,62. Tokijski Nikkei 225 wzrósł o 0,6% do 32 899,99.

W Seulu Kospi wzrósł o 0,2% do 2569,52. S&P/ASX 200 w Sydney wzrósł o 0,5% do 7.312,60.

Akcje wzrosły także na Tajwanie i w Azji Południowo-Wschodniej.

W poniedziałek rynki amerykańskie będą nieczynne ze względu na Święto Pracy.

W piątek na Wall Street indeks S&P 500 wzrósł o 0,2%, osiągając poziom 4515,77. Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,3% do 34 837,71. Indeks Nasdaq Composite Index zamknął się o niecałe 0,1% niżej na poziomie 14 031,81, przerywając pięciodniową passę zysków.

Co się dzieje na amerykańskim rynku pracy?

Departament Pracy podał w piątek, że w sierpniu pracodawcy utworzyli na rynku 187 000 stanowisk pracy.

Wzrost zatrudnienia oznacza wzrost w stosunku do skorygowanego wzrostu w lipcu wynoszącego 157 000, ale w dalszym ciągu wskazuje na umiarkowany wzrost zatrudnienia od początku roku. Od czerwca do sierpnia w gospodarce powstało 449 000 miejsc pracy, co stanowi najniższy wynik w ciągu trzech miesięcy od trzech lat.

Z raportu wynika także, że stopa bezrobocia spadła z 3,5% do 3,8%. To najwyższy poziom od lutego 2022 r., choć według standardów historycznych pozostaje niski.

Wysoki poziom zatrudnienia i wydatki konsumenckie pomogły zażegnać recesję, którą analitycy przewidywali na 2023 r. Utrudniają jednak również bankowi centralnemu utrzymanie inflacji pod kontrolą poprzez napędzanie rosnących płac i cen.

Obawy rynku, że Fed będzie musiał utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas – po raportach pokazujących, że gospodarka amerykańska pozostaje wyjątkowo odporna – doprowadziły do ​​spadków na rynku w sierpniu.

Jednak ostatnie prognozy gospodarcze wzmocniły na Wall Street nastroje, że Fed może utrzymać stopy procentowe na następnym posiedzeniu politycznym we wrześniu.

Amerykański bank centralny od 2022 r. agresywnie podniósł główną stopę procentową do najwyższego poziomu od 2001 r. Celem było doprowadzenie inflacji z powrotem do celu Fed na poziomie 2%. Fed stwierdził, że jest gotowy kontynuować podwyżki stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale przyszłe decyzje będzie opierał na najnowszych danych ekonomicznych.

W piątek rentowności obligacji w największym stopniu wzrosły. Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych, która odzwierciedla oczekiwania Fed, osiągnęła w pewnym momencie 4,91%, ale późnym popołudniem spadła do 4,88%. W czwartkowy wieczór wyniósł on 4,87%. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych, która ma wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych i innych kredytów konsumenckich, spadła do 4,17% z 4,11%.

Akcje spółek z sektora bankowości i usług finansowych miały duży udział w wzrostach spółek z indeksu S&P 500. Charles Schwab wzrósł o 2,3, a US Bancorp wzrósł o 1,5%.

Rosnące ceny ropy naftowej przyczyniły się do wzrostu cen akcji spółek energetycznych. Exxon Mobil wzrósł o 2,1%, a Chevron o 2%.

W piątek cena amerykańskiej ropy naftowej wzrosła o 2,3%. W poniedziałek rano cena baryłki wzrosła o 11 centów do 85,65 dolarów.

Ropa Brent wzrosła o 2 centy do 88,57 dolarów za baryłkę.

W handlu walutami dolar spadł do 146,12 jena japońskiego z 146,22 jena. Euro spadło z 1,0779 dolara do 1,0787 dolara.