O nas
Kontakt

Giganci naftowi OPEC+ przedłużają cięcia w produkcji ropy w obliczu niepewności gospodarczej

Laura Kowalczyk

The logo of the Organization of the Petroleoum Exporting Countries (OPEC) is seen outside of OPEC

Rosja znalazła się w gronie krajów, które ogłosiły przedłużenie cięć, ogłaszając dodatkową dobrowolną redukcję o 471 tys. baryłek dziennie w drugim kwartale.

Niektórzy członkowie kartelu naftowego OPEC pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej oraz sojuszniczy producenci, tacy jak Rosja, po raz kolejny intensyfikują dobrowolne cięcia dostaw ropy.

Ogłoszenia kilku krajów OPEC+ zwiększają redukcje o około 2,2 miliona baryłek dziennie, odnotował w niedzielę sekretariat tej międzynarodowej organizacji.

Arabia Saudyjska była liderem, przedłużając wcześniej wprowadzoną obniżkę wydobycia o 1 milion baryłek dziennie do końca drugiego kwartału 2024 r.

Przedłużenie, o którym po raz pierwszy poinformowała saudyjska państwowa agencja informacyjna, powołując się na źródło Ministerstwa Energii, oznacza, że ​​do końca czerwca produkcja ropy w królestwie będzie wynosić około 9 milionów baryłek dziennie.

Również w niedzielę Rosja ogłosiła dodatkową dobrowolną obniżkę wydobycia o 471 000 baryłek dziennie w drugim kwartale – w oparciu o połączenie produkcji i eksportu.

Według sekretariatu OPEC, w mniejszych proporcjach, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Kazachstan, Algieria i Oman również będą kontynuować redukcje.

Kraje OPEC+ uczestniczące w cięciach wydobycia, które stopniowo narastają od października 2022 r., podkreśliły swój cel, jakim jest zrównoważenie rynku ropy – zauważając, że wolumeny będą stopniowo zwracane w zależności od warunków rynkowych.

Cena ropy Brent, będącej międzynarodowym punktem odniesienia, na koniec ubiegłego tygodnia wyniosła około 83,55 dolarów (77,06 euro) za baryłkę w porównaniu do 77,33 dolarów miesiąc temu.

Pomimo niedawnej podwyżki obecna cena ropy Brent pozostaje skromna – zwłaszcza znacznie poniżej wzrostu cen ropy naftowej po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. – i zgodna z wcześniejszymi oczekiwaniami analityków.

Ostatnie przedłużenie cięć ogłoszone w niedzielę uzupełnia dobrowolne redukcje ogłoszone w kwietniu 2023 r., które obowiązują do grudnia tego roku, w tym redukcje o 500 000 baryłek dziennie w Arabii Saudyjskiej i Rosji.