O nas
Kontakt

Polityka UE. Biuletyn: Dzień zgodności z DMA stanowi dowód na prawo

Laura Kowalczyk

Digital markets

Biuletyn: najważniejsze wydarzenia tego tygodnia, skupiające się na przestrzeganiu przez gigantów technologicznych „gatekeeperów” na mocy ustawy DMA, przedstawione przez redaktora ds. polityki Jeremy’ego Fleming-Jonesa

Kluczowe daty w dzienniku

• Poniedziałek, 4 marca: Negocjacje trójstronne dotyczące rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Komisja Europejska, Parlament i Rada oczekują uzgodnienia ostatecznego tekstu.

• Wtorek, 5 marca: Komisja Europejska opublikuje strategię obronną po obiecaniu wspólnych zamówień na wzór szczepionek i wsparcia przemysłu.

• Czwartek, 7 marca: obowiązuje ustawa o rynkach cyfrowych, od dziś firmy technologiczne pełniące funkcję strażników muszą jej w pełni przestrzegać.

W centrum uwagi

Od czwartku (7 marca) 22 podstawowe usługi platform cyfrowych świadczone przez wyznaczonych strażników Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta i Microsoft muszą w pełni przestrzegać listy nakazów i zakazów zgodnie z unijną ustawą o rynkach cyfrowych (DMA), która ma na celu zapewnienie konkurencyjnych rynków cyfrowych poprzez zapobieganie nakładaniu przez operatorów nieuczciwych warunków na przedsiębiorstwa i konsumentów.

Giganci technologiczni dostosowali już modele do nowego prawa, np. Google, które pozwala użytkownikom w UE wybierać, które usługi udostępniają ich dane, natomiast Apple usunął aplikacje na ekranie głównym dla użytkowników w UE, twierdząc, że chce uniknąć integracji uciążliwej architektury zapewnić zgodność z DMA.

Czwartkowy termin nie przesądzi o zachowaniu technologicznych gigantów w ustalonym momencie. Komisja Europejska musi monitorować wdrażanie i przestrzeganie obowiązków wynikających z DMA – podobno wysłała już do rynku prośby o informacje na temat decyzji Apple w sprawie aplikacji na ekran główny – a organ wykonawczy UE może wszcząć dochodzenia rynkowe w celu aktualizacji obowiązków i opracowania środków zaradczych w celu zwalczania systematycznych naruszeń zasad.

To, czy nowy zestaw narzędzi zadziała, będzie z czasem zależeć od poziomu i uzasadnienia skarg osób trzecich w ramach nowego systemu.

DMA ma umożliwić skuteczniejsze egzekwowanie prawa od gigantów technologicznych niż nieporęczny aparat reguł konkurencji. Spotify złożyło skargę dotyczącą konkurencji do UE w 2019 r., twierdząc, że Apple App Store rządzi ograniczonym wyborem i konkurencją ze względu na opłaty pobierane od zakupów dokonywanych za pośrednictwem sklepu, w tym subskrypcji strumieniowego przesyłania muzyki.

Komisja dopiero dzisiaj zamknęła decyzję w tej sprawie, nakładając na giganta technologicznego karę w wysokości 1,8 miliarda euro, wskazując ramy czasowe.

Jednak Spotify nie wydaje się być pod wrażeniem planu Apple dotyczącego przestrzegania DMA, opisując to w styczniu jako „kompletną i totalną farsę” i twierdząc, że Apple próbuje zmusić programistów, aby nie opuszczali jego sklepu.

Zagrożenie dla dużych technologii w ramach DMA pozostaje tak samo znaczące, jak w przypadku przepisów dotyczących konkurencji, przy czym organ wykonawczy UE może nałożyć grzywnę w wysokości do 10% światowego obrotu firmy za nieprzestrzeganie przepisów.

Aby jednak nowe prawo okazało się skuteczne, jego egzekwowanie będzie musiało nastąpić szybciej niż w przypadku istniejących reguł konkurencji.

Twórcy wiadomości politycznych

Twórcy wiadomości politycznych
Twórcy wiadomości politycznych

@Campinos @Negrao

Twórcy przepisów patentowych?

Nowe przepisy dotyczące standardowych patentów podstawowych (SEP), wzmacniające uprawnienia Europejskiego Urzędu Własności Intelektualnej (EUIPO) – którego dyrektorem wykonawczym jest João Negrão – zostały przyjęte na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w zeszłym tygodniu (28 lutego). Ponieważ państwa członkowskie nie osiągnęły jeszcze porozumienia w sprawie tekstu, ostateczne porozumienie może nastąpić dopiero w ramach mandatu nowej Komisji Europejskiej, potencjalnie w drugiej połowie 2024 r. Tymczasem prezes Europejskiego Urzędu Patentowego António Campinos nalegał, aby prawodawcy głosowali nad umową w wywiadzie dla TylkoGliwice „nacisnąć pauzę”, twierdząc, że rozporządzenie nie jest jeszcze dostosowane do swoich celów i że Komisja przeforsowała je zbyt szybko. TylkoGliwice poinformował wyłącznie, że OLAF rozważa skargi związane z nominacjami do EUIPO.

Ankieta dotycząca zasad

Wyniki poprzedniej ankiety:

Krótkie dane

Kraje UE o najwyższej zawartości procentowej PFAS w owocach i warzywach

Punkt danych
Punkt danych

Zapisz się tutaj, aby otrzymywać informacje o najnowszych wydarzeniach w polityce UE dzięki naszemu cotygodniowemu biuletynowi „The Policy Briefing”. Twój cotygodniowy wgląd w europejskie stanowienie przepisów, kwestie polityczne, kluczowe wydarzenia i trendy w danych.