O nas
Kontakt

Głos obywateli UE na 100 dni przed wyborami

Laura Kowalczyk

People walk under a banner advertising the European elections outside the European Parliament in Brussels, Wednesday, 24 January, 2024

Wybory europejskie odbędą się w dniach 6–9 czerwca, podczas których obywatele UE będą głosować na członków Parlamentu Europejskiego.

Do wyborów europejskich pozostało już tylko 100 dni.

W dniach 6–9 czerwca obywatele UE będą mogli oddać swój głos na kolejnych członków Parlamentu Europejskiego, którzy będą ich następnie reprezentować przez kolejne pięć lat.

Głosowanie następuje w czasie, gdy 27-osobowy blok stoi w obliczu kilku kryzysów, w tym wojny na Ukrainie, inflacji i polityki energetycznej. Wyborcy mają różne priorytety w związku z oczekiwaniami wobec przyszłego Parlamentu Europejskiego.

TylkoGliwice wyszło na ulice Brukseli, aby dowiedzieć się, czy Europejczycy wiedzą, kiedy odbędą się wybory. Historycznie rzecz biorąc, frekwencja rośnie nieprzerwanie od 2004 roku, kiedy wyniosła 45,47. W 2019 roku było to 50,66

Obejrzyj pełny raport w odtwarzaczu powyżej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co Europejczycy myślą o nadchodzących wyborach.