O nas
Kontakt

Google ogłasza dofinansowanie w wysokości 25 milionów euro na szkolenia w zakresie sztucznej inteligencji w Europie

Laura Kowalczyk

A Google sign hangs over an entrance to the company

Google zaprezentowało nową inicjatywę mającą na celu zapewnienie szkoleń w zakresie umiejętności sztucznej inteligencji w Europie.

Google uruchomił w Europie inicjatywę dotyczącą sztucznej inteligencji (AI), ogłaszając przeznaczenie 25 milionów euro na wsparcie szkoleń.

Międzynarodowy gigant technologiczny powiedział, że zacznie od przekazania 10 milionów euro na wyposażenie Europejczyków w nowe umiejętności, „aby uniknąć pozostania w tyle”.

Google poszukuje aplikacji od organizacji, które pomogą dotrzeć do osób, które mogą najwięcej skorzystać ze szkoleń, i stwierdził, że skupi się na pomocy „społecznościom bezbronnym i niedostatecznie wspieranym”.

Inicjatywa jest realizowana we współpracy z brytyjską fundacją non-profit Centre for Public Impact.

„Europa może przodować w wykorzystaniu sztucznej inteligencji do stworzenia silnej i sprawiedliwej gospodarki – z bardziej produktywnymi gałęziami przemysłu, bardziej znaczącą pracą i wieloma nowymi rodzajami miejsc pracy” – napisał Matt Brittin, prezes Google na Europę, Bliski Wschód i Afrykę post na blogu.

„Chcemy odegrać naszą rolę we wzmacnianiu pozycji siły roboczej w Europie, wspierając ludzi w procesie zmian, tak aby każdy mógł na tym skorzystać”.

Firma dodała, że ​​w 2015 r. Google uruchomiło inicjatywę, w ramach której przeszkolono 12 milionów osób w Europie w zakresie umiejętności cyfrowych.

Ta nowa „Inicjatywa na rzecz możliwości AI” obejmie także nowe programy mające na celu rozwój startupów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

„Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał przekształcania świata na lepsze. Jednak badania pokazują, że korzyści płynące ze sztucznej inteligencji mogą pogłębić istniejące nierówności, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego i zatrudnienia” – powiedział Adrian Brown, dyrektor wykonawczy Center for Public Impact.

„Ten nowy program pomoże ludziom w całej Europie rozwijać ich wiedzę, umiejętności i pewność siebie w zakresie sztucznej inteligencji, dbając o to, aby nikt nie został pominięty”.

Komisja Europejska chce, aby do 2030 r. 80 proc. populacji UE posiadało podstawowe umiejętności cyfrowe.

Według Eurostatu około 56 procent populacji w wieku od 16 do 74 lat posiada „podstawowe ogólne umiejętności cyfrowe”, przy czym występują duże różnice między państwami UE.

Podczas gdy ponad 80 procent mieszkańców Holandii i Finlandii posiadało podstawowe umiejętności cyfrowe, w Rumunii posiadało je zaledwie 28 procent mieszkańców Rumunii i 36 procent Bułgarii.