O nas
Kontakt

Pies celny na lotnisku wywęszył w bagażu pasażera coś niezwykłego – zmumifikowane małpy

Laura Kowalczyk

This undated photo shows the mummified remains of four monkeys seized from a traveller who

Mięso z buszu jest nielegalne w USA ze względu na ryzyko wirusów.

Pies amerykańskiej służby celnej i ochrony granic wywęszył w bagażu podróżnika wracającego z Afryki coś niezwykłego – zmumifikowane małpy.

Pasażer powracający z wizyty w Demokratycznej Republice Konga poinformował, że w bagażu znajdowały się suszone ryby, jednak inspekcja na lotnisku Boston Logan ujawniła martwe i odwodnione ciała czterech małp – podali agenci.

Podróżny powiedział, że przywiózł małpy do Stanów Zjednoczonych na własny użytek, powiedział w niedzielę Ryan Bissette, rzecznik CPB.

Surowe lub minimalnie przetworzone mięso dzikich zwierząt, czasami nazywane „mięsem krzaczastym”, jest w USA zakazane ze względu na ryzyko chorób.

Mięso z buszu stwarza ryzyko chorób

„Potencjalne zagrożenia wynikające z przywozu mięsa z buszu do Stanów Zjednoczonych są realne. Mięso z buszu może przenosić zarazki mogące powodować choroby, w tym wirusa Ebola” – powiedział Julio Caravia, dyrektor lokalnego portu ds. ceł i ochrony granic.

Do zdarzenia doszło w zeszłym miesiącu, ale ogłoszono go w piątek.

Bissette powiedziała w niedzielę, że nie postawiono żadnych zarzutów, ale cały bagaż został skonfiskowany, a amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom oznaczyły prawie cztery kilogramy mięsa z buszu do zniszczenia.

Czy Europa ma problem z przemytem mięsa z buszu?

Handel dziką fauną i florą stanowi poważny problem w Europie, co spowodowało, że w październiku przeprowadzono szeroko zakrojoną akcję egzekwowania prawa, podczas której skonfiskowano ponad 2000 nielegalnych zwierząt importowanych z zagrożonego wyginięciem i chronionego drewna.

Choć trudno ocenić skalę nielegalnego handlu mięsem z buszu, rodzaj mięsa jest często niezauważalny, a portom lotniczym brakuje środków, aby kontrolować import, Bruksela i Paryż są kluczowymi węzłami przemytniczymi.

Naukowcy szacują, że co miesiąc przez lotnisko w Brukseli przemyca się 3,9 tony mięsa z buszu, w tym krokodyli, łuskowców i małp. Uważa się, że większość z nich przeznaczona jest na handel zorganizowany.