O nas
Kontakt

Google przegrywa ważną sprawę antymonopolową w USA, ponieważ sędzia orzeka, że ​​ma nielegalny monopol na wyszukiwanie

Laura Kowalczyk

Various Google logos are displayed on a Google search.

Google przegrało ważną sprawę antymonopolową dotyczącą dominacji na rynku wyszukiwania.

Amerykański sędzia orzekł w poniedziałek, że Google jest monopolistą wykorzystującym swoją dominującą pozycję na rynku wyszukiwania do tłumienia konkurencji. Decyzja ta może wstrząsnąć wielkimi firmami technologicznymi.

Decyzja sędziego zapadła prawie rok po rozpoczęciu procesu, w którym organy regulacyjne starły się z Google. Był to największy od dziesięcioleci konflikt antymonopolowy w kraju.

„Po starannym rozważeniu i rozważeniu zeznań świadków i dowodów, sąd doszedł do następującego wniosku: Google jest monopolistą i działa jak monopolista, aby utrzymać swój monopol” – napisał sędzia okręgowy USA Amit Mehta w 277-stronicowym orzeczeniu.

Jest to poważny krok wstecz dla Google i jego spółki macierzystej Alphabet, która twierdziła, że ​​popularność wyszukiwarki wynikała z ogromnej chęci konsumentów, by korzystać z wyszukiwarki, która jest tak dobra w tym, co robi, że stała się synonimem wyszukiwania informacji online.

Google niemal na pewno odwoła się od tej decyzji, a postępowanie może trafić do Sądu Najwyższego USA.

Organy regulacyjne ds. antymonopolowych w Departamencie Sprawiedliwości USA wszczęły sprawę cztery lata temu. Sprawa przedstawiała Google jako technologicznego tyrana, którego celem była ochrona wyszukiwarki, która w zeszłym roku wygenerowała prawie 240 miliardów dolarów (219 miliardów euro) przychodu.

Prawnicy Departamentu Sprawiedliwości USA argumentowali, że monopol Google pozwala firmie na pobieranie sztucznie zawyżonych cen od reklamodawców, a jednocześnie zapewnia jej luksus niemusiejszego inwestowania czasu i pieniędzy w poprawę jakości swojej wyszukiwarki.

Zgodnie z oczekiwaniami orzeczenie Mehty skupiło się na miliardach dolarów, które Google wydaje co roku na instalowanie swojej wyszukiwarki jako domyślnej opcji w nowych telefonach komórkowych i gadżetach technologicznych.

Google wyśmiało te oskarżenia, zauważając, że konsumenci zwykle zmieniali wyszukiwarki, gdy byli rozczarowani otrzymywanymi wynikami.

Wniosek Mehty, że Google prowadzi nielegalny monopol, rozpoczyna kolejną fazę postępowania prawnego, podczas której trzeba ustalić, jakie zmiany lub kary należy wprowadzić, aby naprawić wyrządzone szkody i przywrócić bardziej konkurencyjną pozycję.