O nas
Kontakt

Gotówka powróci do irlandzkich firm

Laura Kowalczyk

A woman walks past the offices of Bank of Ireland Monday Feb 20 2012.

Polityka ta stanowi część nowego ustawodawstwa przyjętego przez irlandzkich polityków, aby zapewnić społeczeństwu dostęp do gotówki, tak aby żaden kupujący nie pozostał „pozostawiony w tyle”.

Firmy w Republice Irlandii wkrótce będą musiały przyjmować gotówkę zgodnie z nowymi przepisami zatwierdzonymi przez rząd na początku tego tygodnia (23 stycznia). Zaskakujące posunięcie następuje w czasie, gdy większość pozostałych gospodarek rozwiniętych, w tym kraje nordyckie, Wielka Brytania i Nowa Zelandia, coraz bardziej odchodzi od gotówki.

Przepisy, które wejdą w życie jeszcze w tym roku, zagwarantują, że kupujący nie zostaną „pozostawieni w tyle” i że będą promowane społeczeństwo bardziej włączające finansowo – twierdzą irlandzcy politycy.

Irlandia zbliża się obecnie o krok do krajów, które w dalszym ciągu są w dużej mierze zależne od gotówki, takich jak Maroko, Egipt, Grecja i Bułgaria.

Obecnie jedynie sklepy ogólnospożywcze, supermarkety i apteki mają obowiązek akceptowania gotówki, ale nie jest jasne, czy rozwiązanie to będzie można później rozszerzyć na inne rodzaje placówek.

Prawdopodobnie ucierpią także firmy obsługujące bankomaty, w związku z czym mogą być obecnie zobowiązane do zapewnienia stałego przepływu banknotów o nominałach 10 i 20 euro. Co więcej, coraz częściej pojawiają się także wezwania, aby nie ograniczać liczby bankomatów.

Irlandia koncentruje się na nowych środkach dostępu do gotówki

Nowe zasady zaproponowano w następstwie przeglądu bankowości detalicznej w 2022 r. i stanowią one część serii zaktualizowanych środków stanowiących część przepisów dotyczących dostępu do gotówki.

Może to potencjalnie działać na korzyść irlandzkiego społeczeństwa, ponieważ według ankiety Departamentu Finansów przeprowadzonej w 2023 r. ponad 90% dorosłych nadal regularnie korzysta z gotówki, a dla około 25% osób jest to również preferowana metoda płatności.

Jak donosi Yahoo Finance, minister finansów Michael McGrath wyjaśnił: „Musimy zadbać o to, aby ludzie nie zostali pozostawieni samym sobie i musimy unikać ryzyka wykluczenia finansowego. Musimy uznać ważną rolę, jaką gotówka w dalszym ciągu odgrywa w naszym życiu, i jestem zdecydowany chronić tę rolę. »

Rishi Sunak nie zmusza brytyjskich przedsiębiorstw do przyjmowania gotówki

W 2019 r. Wielka Brytania również podjęła próbę podjęcia podobnych kroków, a ówczesny kanclerz Philip Hammond obiecał, że gotówka – od monety groszowej po banknot 50 funtów – będzie dostępna.

„Technologia zmieniła bankowość z korzyścią dla milionów ludzi, ułatwiając i przyspieszając przeprowadzanie transakcji finansowych i płacenie za usługi” – zauważył Hammond.

„Ale jasne jest również, że wiele osób nadal polega na gotówce i chcę, aby społeczeństwo miało wybór, w jaki sposób wydaje swoje pieniądze”.

Jednak w 2023 roku premier Rishi Sunak nie zgodził się na zmuszanie brytyjskich przedsiębiorców do przyjmowania gotówki, twierdząc, że w przypadku próby jej przyjęcia rząd przekroczyłby swoje uprawnienia w sprawach dotyczących poszczególnych przedsiębiorstw.

Natalie Ceeney, urzędniczka państwowa i przewodnicząca Cash Access UK, ostrzegła, że ​​Wielkiej Brytanii grozi „popadnięcie w społeczeństwo bezgotówkowe”, jeśli chodzi o przyszły dostęp do gotówki.

We Francji firmy mają obowiązek przyjmować gotówkę, chyba że podejrzewają, że jest uszkodzona lub sfałszowana.

Prawo Unii Europejskiej zaleca, aby firmy akceptowały płatności gotówką, chyba że klienci chcą płacić w inny sposób.