Zmiany klimatyczne pogłębiają śmiertelne pożary – ostrzegł grecki premier, podczas gdy pożar w Evros nadal płonie.
Grecja wystrzeli drony i zainstaluje czujniki temperatury lasów, aby usprawnić zapobiegawcze gaszenie pożarów, powiedział premier kraju po krytyce ze strony działaczy klimatycznych w związku z niszczycielskim pożarem trwającym prawie dwa tygodnie.
Pożar w północno-wschodnim regionie Evros, najbardziej śmiercionośny pożar w Europie tego lata, trwał w piątek 14 dzień, po czym zginęło co najmniej 20 osób.
Gigantyczny pożar – największy pojedynczy pożar, jaki kiedykolwiek odnotowano w UE – zniszczył tysiące domów i źródeł utrzymania, a także spalił bujne lasy.
Letnie pożary są powszechne w krajach śródziemnomorskich, ale rząd stwierdził, że wyjątkowo suche, wietrzne i gorące warunki, które naukowcy wiążą ze zmianami klimatycznymi, pogorszyły je w tym roku.
„Chociaż byliśmy lepiej przygotowani niż w jakimkolwiek innym roku, stanęliśmy w obliczu bezprecedensowej kombinacji incydentów” – powiedział parlamentowi premier Kyriakos Mitsotakis, powołując się na poważną falę upałów w lipcu, najdłuższą w Grecji od lat, a następnie niezwykle silne wiatry.
Powiedział, że władze podjęły kroki mające na celu zakup ponad 100 dronów do monitorowania pożarów w czasie rzeczywistym. Planowane jest również zainstalowanie czujników temperatury na stanowiskach archeologicznych i w lasach wysokiego ryzyka, a wkrótce zatrudnionych zostanie około 500 naukowców zajmujących się leśnictwem i 1000 dodatkowych strażaków, powiedział Mitsotakis.
Po nocnych ewakuacjach w piątek setki strażaków kontynuowało walkę z ogromnym pożarem w Evros.
Dlaczego ekolodzy krytykują grecki rząd?
Ekolodzy opowiadający się za silniejszymi międzynarodowymi działaniami na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych oskarżają władze greckie o wydawanie większych środków na gaszenie pożarów niż na zapobieganie.
Mitsotakis powiedział, że w tym roku wydano dziesiątki milionów euro na zapobieganie pożarom, ale to wciąż za mało.
„Czy kryzys klimatyczny jest alibi na wszystko? Nie, nie” – powiedział prawodawcom, dodając jednak, że globalne ocieplenie pomogło w intensyfikacji pożarów, które w większości przypadków były wywoływane przez ludzkie zaniedbania lub podpalenia.
W poście na platformie mediów społecznościowych X Służba Zarządzania Kryzysowego Copernicus podała, że pożar w Evros spustoszył co najmniej 812,6 km2 (313,8 mil kwadratowych), czyli więcej niż 778,2 km2 (300,5 mil kwadratowych) Nowego Jorku.
Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) stwierdził, że co najmniej 30 procent chronionego greckiego lasu Dadia-Lefkimi-Soufli zostało utracone.
Mitsotakis powiedział, że zwróci się do europejskich ekspertów o ocenę przyczyn pożaru i zasugerowanie sposobów pomocy w odrośnięciu lasu.