O nas
Kontakt

Szukasz wakacji na ramię? To narzędzie podróżnicze pomoże Ci znaleźć najtańsze daty

Laura Kowalczyk

Szukasz wakacji na ramię?  To narzędzie podróżnicze pomoże Ci znaleźć najtańsze daty

Wypróbowaliśmy nowe narzędzie do podróżowania, aby dowiedzieć się, kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie niektórych najpopularniejszych miejsc w Europie.

Po lecie wypełnionym podróżami, naznaczonym ekstremalnymi upałami, zakłóceniami i nieprzewidywalną pogodą, wielu z nas pragnie wakacji poza szczytem sezonu.

Ale jak znaleźć optymalną porę roku na odwiedzenie wybranego miejsca?

Wyszukiwarka podróży Kayak uruchomiła właśnie nowe narzędzie, które pomoże Ci określić najlepszy czas na wyjazd. Korzystając z informacji o cenach lotów, kosztach hotelu, pogodzie i zajętości miejsca docelowego, przewiduje idealną porę roku na Twoją podróż.

Gdy narzędzie zawęzi najlepszy miesiąc, możesz sprawdzić koszt lotów każdego dnia, aby dowiedzieć się, kiedy dokładnie wybrać się w podróż. Zaleca nawet, kiedy należy dokonać rezerwacji, aby uzyskać najtańsze ceny.

Zastanowiliśmy się, kiedy wybrać się do najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Europie.

Na potrzeby tego eksperymentu jako naszą bazę wypadową wybraliśmy lotnisko Schiphol w Amsterdamie, jednak należy pamiętać, że wyniki mogą się różnić w zależności od miejsca wylotu.

Kiedy jest najlepsza pora roku na podróż do Chorwacji?

Na początku tego roku Chorwacja dołączyła do europejskiej strefy Schengen charakteryzującej się swobodnym przemieszczaniem się. Zaowocowało to rekordowym sezonem turystycznym, podczas którego podróżnicy zwiedzali idylliczne wyspy i historyczne miasta otoczone murami.

Pracowity sezon letni przynosi średnie temperatury w połowie lat 20., ale ciepła pogoda może pojawić się już wiosną. Ustaliliśmy, że w marcu najtańsze loty z Schiphol do dwóch najpopularniejszych miejsc w Chorwacji: nadmorskiego Splitu i otoczonego murami Dubrownika.

Według Kayak średni koszt lotów do Splitu w marcu wyniósł 135 euro i spada do 123 euro w przypadku podróży w ostatnim tygodniu miesiąca. W przypadku Dubrownika średnia wynosi 145 euro, a ostatni tydzień marca oferuje niższą cenę wynoszącą 132 euro.

Pixabay
Marzec to najlepszy czas na wizytę w Splicie w Chorwacji.

Boom turystyczny oznacza również większe tłumy, ale oba chorwackie miasta zazwyczaj odnotowują najniższą liczbę odwiedzających w marcu.

Zakwaterowanie w Dubrowniku kosztuje około 110 euro za noc w dzień powszedni i 123 euro w weekend. Nieco taniej jest zatrzymać się w Splicie za średnio 105 euro za noc w dzień powszedni i 116 euro w weekend.

Za pieniądze, które zaoszczędzisz podróżując poza sezonem, możesz nawet odwiedzić oba chorwackie miasta podczas jednego urlopu.

Kiedy jest najlepsza pora roku na podróż do Barcelony w Hiszpanii?

Według nowego narzędzia Kayak luty to najlepszy czas na city break w hiszpańskiej Barcelonie. To często zatłoczone miasto odwiedza mniej turystów w ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku, ale ceny lotów są średnio droższe w styczniu.

W lutym ustaliliśmy, że koszt lotu z Schiphol do Barcelony El Prat kosztuje około 104 euro, ale jeśli wybierzesz odpowiednie daty, cena może spaść nawet do 95 euro. W 2024 r. te dokładne daty będą wynosić od 6 do 12 lutego, a kalkulator zaleca dokonanie rezerwacji przed końcem października, aby zapewnić sobie te ceny.

Pixabay
Wizyta w Barcelonie w lutym może pomóc uniknąć tłumów.

Jednak pogoda nie przynosi żadnych korzyści, gdyż temperatury wynoszą około 10°C. Jeśli jednak ubierzesz się ciepło, w tym kulturalnym klejnocie miasta wciąż będzie mnóstwo atrakcji – i nie będziesz musiał dzielić się tym z tak wieloma innymi podróżnikami.

Hotel zaoferuje Ci średnio 170 euro za noc w dni powszednie i 188 euro za noc w weekendy.

Kiedy jest najlepsza pora roku na podróż na Cypr?

Cypr słynie z białych piaszczystych plaż i krystalicznie czystej wody. Jednak w ostatnich latach kraj cierpiał także z powodu nadmiernej turystyki ze względu na piękną nadmorską scenerię.

Kayak poleca listopad jako najlepszy miesiąc na podróż na tę śródziemnomorską wyspę. Ceny biletów lotniczych z Schiphol na międzynarodowe lotnisko w Larnace są niższe niż średnie, temperatury nadal wynoszą około 17°C, a Ty przegapisz najbardziej ruchliwe miesiące w lipcu i sierpniu.

W tym roku zaleca podróż od 8 do 14 listopada, kiedy loty kosztują około 140 euro, a ceny hoteli na Lanarce wynoszą około 85 euro za noc.

Pixabay
Na Cyprze w listopadzie jest nadal ciepło, ale ceny są niższe, a tłumy mniejsze.

Ale co, jeśli szukasz absolutnie najlepszych dostępnych stawek? Według Kayak ceny lotów na Cypr są najniższe w marcu – około 136 euro.

Jeśli jednak pragniesz odrobiny ciepła, będziesz zawiedziony średnią temperaturą sięgającą zaledwie 13°C i spadającą nawet do 8°C.

Kiedy jest najlepsza pora roku na podróż do Aten w Grecji?

Tego lata Grecję nękały rekordowe fale upałów. W Atenach godziny otwarcia Akropolu były ograniczone w najgorętszych porach dnia, aby zapewnić turystom bezpieczeństwo.

Jeśli planujesz odwiedzić to miejsce, gdy pogoda jest nieco chłodniejsza, marzec może być najlepszym czasem na podróż. Nowe narzędzie Kayak podaje, że bilet lotniczy jest niższy niż zwykle, temperatury wynoszą średnio 12°C, a turystów jest mniej niż w innych porach roku.

Pexels
Wizyta w Atenach w marcu może pomóc uniknąć upałów.

Bilety lotnicze na lotnisko Schiphol kosztują w tym miesiącu średnio 160 euro, ale w przypadku podróży od 20 do 26 marca ceny te spadają nawet do 146 euro.

Jeśli chodzi o nocleg w stolicy Grecji, średnia cena za nocleg w dni powszednie wynosi 97 euro, a w weekendy 110 euro.

Jak działa narzędzie Kayak Best Time to Travel?

Jeśli chcesz spróbować sam, poniżej znajduje się opis korzystania z tego narzędzia.

Najpierw musisz podać lotnisko macierzyste, miejsce docelowe i długość podróży. Narzędzie wskaże Ci najlepszy miesiąc na wizytę, podając szczegółowe informacje na temat cen lotów i hoteli, średniej pogody i liczby gości.

Po wybraniu miesiąca możesz przyjrzeć się bliżej kosztom lotów w określone dni. Podpowie Ci, które terminy są najtańsze w porównaniu z resztą roku.

Po wybraniu daty poinformuje Cię, kiedy musisz dokonać rezerwacji, aby zapewnić najniższe ceny hotelu i lotu. Niektóre kierunki warte są ryzyka i czekania na oferty last minute.