O nas
Kontakt

Greta Thunberg stanie przed brytyjskim sądem po aresztowaniu na londyńskiej konferencji dotyczącej paliw kopalnych

Laura Kowalczyk

Greta Thunberg is due to appear in court charged over protest in central London.

Szwedzka aktywistka klimatyczna została aresztowana w związku z stłumieniem przez rząd Wielkiej Brytanii „zakłócających spokój” protestów.

Greta Thunberg i czterech innych działaczy klimatycznych staną dziś przed sądem po aresztowaniu podczas protestu przed Forum Wywiadu Energetycznego w Londynie w październiku ubiegłego roku.

Akcja była częścią Oily Money Out – serii zakłóceń przeciwko emisji gazów cieplarnianych, wpływom politycznym i lobbowaniu firm i banków zajmujących się paliwami kopalnymi uczestniczących w konferencji przez grupę Fossil Fuel London.

Szwedzki działacz klimatyczny został zatrzymany podczas demonstracji wraz z setkami innych protestujących przed Energy Intelligence Forum w hotelu InterContinental London Park Lane w Mayfair.

„Gospodowanie konferencji na temat ropy i pieniędzy w środku pogłębiającego się kryzysu klimatycznego było nieprzyzwoite i obrzydliwe” – mówi Nicola Harries, prawniczka i zwolenniczka Extinction Rebellion.

„Nasza polityka jest zakładnikiem tych przestępczych banków i przestępczych firm zajmujących się paliwami kopalnymi, które powstrzymują pilnie potrzebną transformację.

„Dlaczego pozwalamy im osiągać rekordowe zyski, podczas gdy świat płonie, ludzie toną, tracą domy i głodują? Jak zwykle nasz „system sprawiedliwości” stawia na ławie oskarżonych niewłaściwych ludzi”.

Działacze na rzecz ochrony środowiska, w tym centrolewicowa Greta Thunberg, maszerują wraz z innymi demonstrantami podczas protestu Oily Money Out w Canary Wharf w Londynie.
Działacze na rzecz ochrony środowiska, w tym centrolewicowa Greta Thunberg, maszerują wraz z innymi demonstrantami podczas protestu Oily Money Out w Canary Wharf w Londynie.

Wielka Brytania tłumi protesty klimatyczne

Aresztowania nastąpiły po stłumieniu przez rząd Wielkiej Brytanii „zakłócających spokój” protestów, w wyniku których Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. obrońców środowiska skrytykował te „nowe, regresywne przepisy”.

Pięciu aktywistom, w tym Thunberg, postawiono zarzuty niezastosowania się do warunku nałożonego na podstawie art. 14 ustawy o porządku publicznym, głównie za niezastosowanie się do zjazdu z autostrady i kontynuowanie protestu na chodniku.

Jeśli zostanie uznana za winną, może zostać ukarana grzywną do 2500 funtów (2932 euro).

Wszystkich pięciu działaczy nie przyznało się do winy. Poprawki do tego ustawodawstwa zostały kontrowersyjnie wprowadzone przez ówczesną minister spraw wewnętrznych Suellę Braverman wraz z innymi środkami mającymi na celu rozszerzenie uprawnień policji, aby mogła radzić sobie z protestami preferowanymi przez działaczy klimatycznych.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Greta Thunberg była kilkakrotnie aresztowana, po raz pierwszy w czerwcu 2023 r. W październiku szwedzki sąd ukarał ją grzywną za nieposłuszeństwo policji podczas protestu klimatycznego na terminalu naftowym w Malmo. To już drugi raz, kiedy została ukarana grzywną w Szwecji za podobne przestępstwo.

Szwedzki działacz klimatyczny przyznał się do faktów, ale zaprzeczył winie, dodając, że walka z przemysłem paliw kopalnych jest formą samoobrony w związku z egzystencjalnym i globalnym zagrożeniem kryzysem klimatycznym.

Po wyroku powiedziała, że ​​będzie kontynuować protest, nawet jeśli „doprowadzi to do kolejnych wyroków”.