O nas
Kontakt

Gulf Rhythms: Śpiewająca gwiazda niosąca światu muzykę Khaliji

Laura Kowalczyk

Gulf Rhythms: Śpiewająca gwiazda niosąca światu muzykę Khaliji

Katarski piosenkarz Fahad Al Kubaisi rozmawia z The Dialogue o swoich sukcesach, występie w piosence z Mistrzostw Świata FIFA 2022 oraz o tym, jak zamierza włączyć muzykę Khaliji do głównego nurtu nurtu.

Dialog rozmawia z inspirującymi ludźmi z całego świata powiązanymi z Bliskim Wschodem i Afryką Północną. Guy Shone bada, co napędza te niezwykłe osoby.

Dla katarskiego piosenkarza Fahada Al Kubaisiego siedzenie w pustym teatrze to chyba niezwykłe przeżycie. Zwykle siedzenia byłyby wypełnione fanami czekającymi na usłyszenie jego głosu, określanego jako „delikatny baryton”. Jednak Fahad rozmawia z The Dialogue o swoim życiu i karierze w zamkniętym lokalu w Wiosce Kulturalnej Katara w Doha.

„Moją ambicją jest udostępnienie światu pieśni znad Zatoki Perskiej, nie tracąc przy tym jej ducha” – mówi. Zapytany, czy gatunek muzyczny Khaliji, z którego jest najbardziej znany, może się przebić, jest pewien, że tak. „Bez wątpienia” – mówi.

Mówi się, że korzenie muzyki Khaliji sięgają ponad 1000 lat. Charakteryzuje się szerokim wykorzystaniem instrumentów smyczkowych, takich jak rebab i oud, jest niezwykle popularny w świecie arabskim. Fahad twierdzi, że ma silne powiązania z innymi gatunkami muzycznymi, które stały się coraz bardziej popularne.

wiadomości o euro
Fahad twierdzi, że muzyka Zatoki Perskiej opiera się na rytmach, co komplikuje jego twórczość

„Myślę, że piosenka Gulf jest bardzo bliska muzyce indyjskiej i bardzo bliska kulturze afrykańskiej” – mówi. Łączy ich rytm, wyjaśnia Fahad.

„Mamy rytmy związane z kobietami. Mamy rytmy dla mężczyzn. Mamy rytmy, które są grane tylko przy określonych okazjach” – wyjaśnia. Ten typ formatu, dodaje Fahad, może skomplikować pracę.

„W przypadku piosenek Gulf bardzo trudno jest stworzyć… inny format, łącząc go z muzyką” – mówi. „Dlatego poświęcamy dużo czasu, aby stworzyć piosenkę zbliżoną do oryginalnej piosenki lub łączącą ją z… muzyką zachodnią”.

„Dla mnie to był najpiękniejszy moment w życiu – obecność i śpiewanie na otwarciu Pucharu Świata”

Fahada Al Kubaisiego

Piosenkarz i producent

Fahad wykonał oficjalną piosenkę „Dreamers” Mistrzostw Świata FIFA 2022 wraz z członkiem BTS Jung Kookiem. „Dla mnie to był najpiękniejszy moment w życiu – obecność i śpiewanie na otwarciu Pucharu Świata” – zachwycał się. „To marzenie było wielkim marzeniem… zaśpiewać przed ponad trzema miliardami widzów”.

wiadomości o euro
Fahad opisuje swój udział w Mistrzostwach Świata FIFA jako „najpiękniejszy moment” w swoim życiu

Chociaż śpiewanie po arabsku i angielsku opisał jako wymagające, był w stanie wykonać piosenkę z płyty bez wysiłku. „To wymaga obecności umysłu. Wymaga koncentracji” – zauważa. „Ale często ma to bardzo dobry wpływ… ponieważ zdobywasz publiczność ze wszystkich społeczności, niezależnie od tego, czy słuchają arabskiego (muzyki), czy nie mówią po arabsku”.

Doświadczenie Fahada zmieniło jego życie, ponieważ otworzyło nowe możliwości. „To naprawdę mnie zmotywowało… (do) grania muzyki w dwóch językach” – mówi promieniejąc.

„Musiałem być kompletnym systemem medialnym, dzięki któremu mógłbym wpływać na… współczesne pokolenie”

Fahada Al Kubaisiego

Piosenkarz i producent

Fahad osiągnął już wiele w swojej karierze, w tym zdobył prestiżową nagrodę Hollywood Music in Media Award dla najlepszej muzyki świata w 2020 r. Oprócz śpiewania ma różne ambicje w domu i poza nim. do rozwiązania.

„Musiałem być kompletnym systemem medialnym, dzięki któremu mógłbym wpływać na… współczesne pokolenie” – wyjaśnia. „Bardzo interesuje mnie produkcja. Interesuję się studiem i radiem, a w przyszłości interesuje mnie nawet więcej niż jedno medium”.

Dzięki tym mediom Fahad może być mentorem dla młodych piosenkarzy próbujących odnaleźć się w branży często postrzeganej jako „trudna do włamania”. Odkrywszy swój talent w młodym wieku, Fahad ma doświadczenie, aby ich poprowadzić.

wiadomości o euro
Fahad ma nadzieję wykorzystać swoje sukcesy jako mentor dla kolejnego pokolenia śpiewaków z Zatoki Perskiej

W trakcie swojej kariery Fahad współpracował z niektórymi z największych nazwisk w spektrum muzycznym, w tym z kompozytorem Titanic i Avatar Jamesem Hornerem. Chce kontynuować współpracę, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

„Chciałbym… pracować z grupą międzynarodowych artystów nad kolekcją piosenek” – mówi. „Dzięki muzyce możemy dotrzeć do całego świata”.

Cel Fahada jest jasny: „Muzyka jest moją pasją. Mam nadzieję, że ludzie nadal to widzą, a mój głos nadal będzie do nich docierał” – mówi. Biorąc pod uwagę, że FIFA Dreamers szturmem podbiła internet, osiągając ponad 130 milionów wyświetleń w samym YouTube, kilka marzeń stało się już rzeczywistością.