O nas
Kontakt

Here Comes The Paint: Jedyny obraz Beatlesów został sprzedany na aukcji za ponad 1,5 miliona euro

Laura Kowalczyk

The Beatles

Sprzedaż dzieła, uznawanego za jedyne dzieło stworzone wspólnie przez czterech członków zespołu, znacznie przekroczyła wysokie szacunki.

Obraz namalowany przez czterech członków Beatlesów podczas tournee po Japonii w 1966 roku został sprzedany na aukcji za 1,7 miliona dolarów (1,58 miliona euro).

Obraz, znany jako „Obrazy kobiety”, był częścią wyjątkowej wyprzedaży Christie’s i zarobił prawie trzykrotnie więcej niż szacowana przedsprzedaż na 600 000 dolarów (560 000 euro).

Jest to jedyne dzieło, które każdy członek zespołu – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Star – stworzył wspólnie.

Jak głosi historia, podczas swojej trasy koncertowej w 1966 roku Fab Four spędziła w Japonii około 100 godzin. Grupa pozostała w swoim pokoju hotelowym na polecenie lokalnych władz, które obawiały się o ich bezpieczeństwo, biorąc pod uwagę podekscytowanie fanów i doniesienia o groźbach ze strony japońskich nacjonalistów, którym nie spodobał się fakt, że zachodni zespół rockowy gra na terenach uznawanych za duchowe dla sztuk walki.

Obraz powstał podczas rekolekcji zespołu w apartamencie prezydenckim hotelu Hilton w Tokio i trwał dwie noce. Nad przebiegiem prac czuwał fotograf Robert Whitaker, który dokumentował cały proces.

Obraz Beatlesów z 1966 roku "Obrazy kobiety"
Obraz Beatlesów z 1966 roku „Obrazy kobiety”

Podobno każdy Beatles siedział w kącie i malował coś innego. Według komunikatu Christie Whitaker zauważył: „Nigdy nie widziałem ich spokojniejszych i bardziej zadowolonych niż teraz”.

Każdy muzyk wniósł do obrazu swój osobisty styl: małe karykatury Ringo Starra, kanciaste pociągnięcia pędzlem George’a Harrisona oraz John Lennon i Paul McCartney pracowali głównie z akrylem. Ich podpisy znajdują się w środku pracy.

Inne przedmioty wystawione na aukcji Christie’s The Unique Sale obejmowały gitarę elektryczną Gretsch z 1965 r., należącą niegdyś do Elvisa Presleya, którą sprzedano za 302 400 dolarów (281 000 euro), oraz złotą szydełkowaną kamizelkę należącą do Janis Joplin, którą piosenkarka miała na sobie podczas sesji zdjęciowej w hotelu Chelsea. Kamizelka oznaczona szacunkową wartością na 30 000–50 000 dolarów (28 000–46 000 euro) nie znalazła nabywcy.