O nas
Kontakt

Hiszpania jest naszym Zielonym Krajem Miesiąca, ale jej ambicje środowiskowe wiszą pod znakiem zapytania

Laura Kowalczyk

Hiszpania jest naszym Zielonym Krajem Miesiąca, ale jej ambicje środowiskowe wiszą pod znakiem zapytania

Bezpłatne bilety kolejowe, odnawialne źródła energii i zamknięcie elektrowni węglowych: dlaczego w tym miesiącu świętujemy osiągnięcia Hiszpanii w zakresie ochrony środowiska.

Nieustające fale upałów, pożary i ekstremalne warunki pogodowe tego lata sprawiły, że kryzys klimatyczny znalazł się w centrum uwagi w Europie i poza nią.

Potrzeba dekarbonizacji naszych systemów energetycznych i ochrony środowiska nigdy nie była bardziej wyraźna.

Każdy kraj ma swoje unikalne wyzwania i zasoby, które wpływają na jego drogę do zera netto. Jednak wzajemne świętowanie sukcesów może zainspirować naszych polityków i wywrzeć na nich presję, aby poszli w ich ślady.

Oto nasze poprzednie Zielone kraje miesiąca: Albania, Dania, Islandia, Austria i Portugalia. W tym miesiącu świętujemy kraj europejski, którego ekologiczne ambicje wiszą na włosku.

Hiszpania znajduje się na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznego i w ostatnich miesiącach i latach poczyniła postępy w polityce ochrony środowiska.

Od czasu ostatecznego wprowadzenia w 2021 r. pierwszej w kraju ustawy klimatycznej rządząca Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) wyznaczyła sobie cele w zakresie stopniowej redukcji emisji i zwiększenia produkcji energii odnawialnej w kraju.

Po lipcowych przedterminowych wyborach przyszłość kraju jest niepewna. Ale oto dlaczego Hiszpania uzyskała nasze wotum zaufania jako Zielony Kraj Miesiąca w sierpniu.

Hiszpania odchodzi od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii

Hiszpania przyspiesza w kierunku energetyki bezwęglowej i planuje wycofać zanieczyszczające źródło energii do 2025 r. – pięć lat wcześniej niż pierwotnie planowano, jak ogłoszono w czerwcu.

W tym miesiącu potwierdzono, że największa w kraju elektrownia węglowa, zlokalizowana w As Pontes w Galicji, ma zostać zamknięta do sierpnia 2024 r.

Umożliwi to realizację projektów w zakresie energii odnawialnej, które pozwolą wykorzystać obfitość słońca i wiatru w Hiszpanii.

Kraj jest na dobrej drodze do wygenerowania w tym roku ponad połowy swojej energii ze źródeł odnawialnych. Według Rystad Energy będzie to pierwszy z pięciu krajów europejskich o największym zapotrzebowaniu na energię – w tym Francja, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania – który dokona tego wyczynu. Firma badawcza twierdzi, że sprowadza się to do historii inwestycji strategicznych i wczesnego przyjęcia technologii takich jak wiatr na lądzie.

Na wniosek UE Hiszpania opublikowała w czerwcu poprawioną wersję swojego planu w zakresie energii i klimatu, który jest obecnie poddany konsultacjom społecznym. Zwiększa cele w zakresie redukcji emisji o prawie 10 procent (do 32 procent) do 2030 r. Prawie podwaja także ilość energii słonecznej, która ma zostać wdrożona do końca dekady.

Chociaż jest to znacząca podwyżka, niektórzy działacze na rzecz klimatu twierdzą, że jej cele nadal są mało ambitne i wzywają do przyjęcia celu redukcji emisji o 55% zgodnie z szerszym celem UE.

AP Photo/Alvaro Barrientos
Panele słoneczne działają w Los Arcos w prowincji Navarra w północnej Hiszpanii, luty 2023 r.

Do 2030 r. odnawialne źródła energii mogą stanowić 48% koszyka energetycznego i 81% mocy wytwórczych energii elektrycznej w Hiszpanii, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju.

„Hiszpania wytwarza już około 50 procent swojej energii ze źródeł odnawialnych, a pracownicy węglowi mogą mieć przed sobą świetlaną przyszłość dzięki strategii sprawiedliwej transformacji” – mówi Alexandru Mustață, działacz w organizacji non-profit Beyond Fossil Fuels.

Osiem wysokoemisyjnych regionów kraju zapewniło już dostęp do unijnego funduszu Sprawiedliwa Transformacja, co stanowi rekord wśród wszystkich krajów objętych tym programem. Celem funduszu jest zapewnienie, że przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu będzie sprawiedliwe i nie pozostawi nikogo w tyle.

Elektrownia węglowa Endesa As Pontes o mocy 1468 MW, należąca do przedsiębiorstwa energetycznego, zostanie zastąpiona przedsięwzięciami z zakresu energii odnawialnej, w tym projektem wiatrowym o mocy 1 GW, który ma stworzyć 1300 miejsc pracy w regionie.

Jednakże kraj nie określił jeszcze konkretnych dat zamknięcia czterech pozostałych elektrowni węglowych, więc pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Hiszpania zachęca do zrównoważonego transportu

Transport odpowiada za około jedną piątą emisji CO2 na całym świecie, przy czym największy udział w zanieczyszczeniu mają samoloty.

Hiszpania przoduje w zrównoważonym transporcie w Europie dzięki radykalnej transformacji kolei. W krótkim czasie kraj potroił liczbę operatorów kolei dużych prędkości, częściowo realizując unijny plan liberalizacji europejskich kolei.

Otwierając w ciągu ostatnich kilku lat swoje koleje na konkurencję, Hiszpania stworzyła sieć pociągów zdolną do konkurowania z tanimi liniami lotniczymi pod względem ceny, prędkości i regularności.

Różne programy zniżek na bilety kolejowe również zachęcają ludzi do podróżowania w sposób bardziej zrównoważony.

We wrześniu 2022 r. kraj uruchomił bezpłatne przejazdy pociągami na liniach podmiejskich i regionalnych, aby zachęcić ludzi do porzucenia samochodu na rzecz transportu publicznego.

W pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. liczba pasażerów pociągów dojeżdżających do pracy Renfe wzrosła o prawie 36 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym samym okresie wykorzystanie pociągów regionalnych wzrosło o ponad 87%.

Program został przedłużony do grudnia 2023 r., po czym może zostać wprowadzona wersja stała, w zależności od jego wpływu na redukcję ruchu i emisji.

Tego lata hiszpański rząd obniżył także ceny biletów autobusowych i kolejowych dla młodych ludzi nawet o 90 procent oraz ograniczył cenę usług koleją dużych prędkości do 30 euro za bilet. Bilety Interrail zostały przecenione o 50 procent.

Program o wartości 170 milionów euro jest dostępny dla osób w wieku od 18 do 30 lat i obowiązuje do 15 września.

AP Photo/Manu Fernandez
Hiszpania zachęca do podróżowania pociągami, oferując bilety bezpłatne i zniżkowe.

Dlaczego ekologiczna transformacja Hiszpanii jest zagrożona

W przedterminowych wyborach powszechnych, które odbyły się w zeszłym miesiącu, ani rządząca Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), ani konserwatywna Partia Ludowa (PP) nie zapewniły większości absolutnej. Obie partie opozycyjne muszą teraz stoczyć walkę o utworzenie rządu koalicyjnego.

PSOE jasno określiło swoje ekologiczne ambicje, przyjmując w 2021 r. pierwszą hiszpańską ustawę o zmianie klimatu i transformacji energetycznej, która obejmowała cel polegający na osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Polityka partii w zakresie energii odnawialnej, różnorodności biologicznej, transportu, recyklingu i gospodarki wodnej wspiera ten cel oraz Europejski Zielony Ład.

Celem PP jest złagodzenie tych celów, aby uczynić je bardziej osiągalnymi dla przedsiębiorstw, co grozi spowolnieniem zielonej transformacji Hiszpanii. Jej polityka klimatyczna może zostać jeszcze bardziej zagrożona, jeśli zawrze sojusz ze skrajnie prawicową partią Vox, która zaprzecza zmianom klimatycznym.

Obie partie ścigają się obecnie w poszukiwaniu sojuszników, którzy dołączą do nich w procesie tworzenia nowego rządu. Ścisłe powiązanie PP z Vox może zaszkodzić jej szansom na uzyskanie poparcia ze strony bardziej umiarkowanych partii. Podczas gdy PSOE, aby zapewnić sobie większość, musiałaby oprzeć się na baskijskich i katalońskich partiach niepodległościowych.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w zeszłym roku przez hiszpańskie Centrum Badań Socjologicznych (CIS), 90 procent Hiszpanów jest bardzo lub całkiem zaniepokojonych kryzysem klimatycznym.

Jaki kraj miesiąca według TylkoGliwice Green?

Co miesiąc wyróżniamy kraj europejski, który opowiada się za klimatem, przyrodą i środowiskiem. Nasz Zielony Kraj Miesiąca wyróżnia się wszystkim, od ekoinnowacji po zmianę polityki.