O nas
Kontakt

Hiszpańska policja twierdzi, że rozbiła krąg fałszywych banknotów Banksy’ego

Laura Kowalczyk

Banksy work being sold online

Funkcjonariusze aresztowali dwie osoby w Saragossie, gdzie rzekomo tworzono fałszerstwa, oraz dwie inne podejrzane o wystawianie na sprzedaż fałszywych dzieł Banksy'ego po nawet 1500 euro za sztukę.

Policja w Katalonii oświadczyła, że ​​rozbiła całą szajkę produkującą i sprzedającą podróbki dzieł Banksy'ego w Europie i USA.

Regionalna policja Katalonii podała w oświadczeniu, że funkcjonariusze aresztowali dwie osoby w północno-wschodnim hiszpańskim mieście Saragossa, gdzie rzekomo wykonano podróbki, oraz dwie inne osoby podejrzane o wystawienie dzieł na sprzedaż.

Pierścionek rzekomo sprzedał co najmniej 25 dzieł wykonanych farbą w sprayu na tekturze, w wyspecjalizowanych sklepach, domach aukcyjnych w Barcelonie i w Internecie klientom w Niemczech, Szkocji, Szwajcarii, Hiszpanii i USA.

Prace rzekomo sprzedawano po cenach sięgających 1500 euro za dzieło.

Policja twierdzi, że odkryła sieć sprzedającą fałszywe dzieła sztuki w lipcu ubiegłego roku, po tym jak kilka podobnych dzieł Banksy’ego trafiło do sprzedaży w Internecie w tym samym czasie.

Władze stwierdziły w oświadczeniu, że śledztwo pozostaje otwarte i nie wykluczono kolejnych ofiar ani nowych aresztowań.