O nas
Kontakt

Hiszpański rząd odrzuca nową ofertę BBVA mającą przekonać akcjonariuszy Sabadell

Laura Kowalczyk

A man uses an ATM at a bank in Pamplona northern Spain

Hiszpański rząd odrzucił ofertę Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, SA (BBVA) skierowaną do akcjonariuszy Banco Sabadell SA, wywołując nowe dyskusje na temat konsolidacji bankowości w Europie.

W czwartek 9 maja hiszpański bank BBVA poinformował w komunikacie prasowym, że jego zarząd przedstawia akcjonariuszom Banco Sabadell ofertę, aby mogli skorzystać z „wyjątkowo korzystnej propozycji”. Ale rząd hiszpański odrzucił tę ofertę.

„Operacja przewiduje jedną akcję BBVA za 4,83 akcji Sabadell, co stanowi premię w wysokości 30% w stosunku do ceny zamknięcia obu banków z 29 kwietnia i premię w wysokości 50% w stosunku do średnich ważonych cen trzech banków. bardzo pozytywny wpływ finansowy dzięki odpowiednim synergiom, a także komplementarności i doskonałości obu banków.

BBVA stwierdziła również, że dzięki tej transakcji powstanie jeden z najlepszych banków w Europie, z udziałem w rynku kredytów w Hiszpanii wynoszącym blisko 22%.

„Co więcej, BBVA podtrzyma swoją obecną politykę dystrybucji akcji dla akcjonariuszy i swoje zobowiązanie do wypłaty nadwyżki kapitału powyżej 12%” – dodał bank.

Źródła Ministerstwa Finansów poinformowały jednak Europa Press, że „nadmierny poziom koncentracji wprowadziłby dodatkowe potencjalne ryzyko dla stabilności finansowej”, na co również wskazał prezes Banku Hiszpanii.

Oznaka nadchodzących wydarzeń w sektorze bankowym strefy euro?

Proponowana przez BBVA fuzja z Banco Sabadell, jeśli zostanie zrealizowana, może przekształcić sektor bankowy strefy euro, potencjalnie zwiększając aktywa BBVA do ponad 1 biliona dolarów i czyniąc z niej trzeci co do wielkości bank w strefie euro pod względem wartości rynkowej, jak wcześniej informował Piero, współpracownik Euonews. Cingari.

„Potencjalna fuzja BBVA i Banco Sabadell wepchnęłaby ten pierwszy do ekskluzywnego klubu banków strefy euro z sumą aktywów przekraczającą 1 bilion dolarów (940 miliardów euro), plasując go tuż za gigantami branżowymi, takimi jak BNP Paribas, Crédit Agricole, Banco Santander SA, Société Générale SA i Deutsche Bank AG” – powiedział Cingari.

Cingari zauważył również, że na podstawie danych za 2023 r. fuzja ta mogłaby potencjalnie zwiększyć przychody i zysk netto BBVA o 17%, przy 40% wzroście kredytów i 22% wzroście aktywów ważonych ryzykiem.

Chris Hallam, analityk akcji w Goldman Sachs, uważa, że ​​fuzja BBVA/Sabadell „opierałaby się na rozsądnej logice branżowej, biorąc pod uwagę potencjał synergii w zakresie przychodów i kosztów wynikający z nakładania się ich działalności w Hiszpanii”.

Cingari powiedział, że pomimo atrakcyjnych perspektyw Hallam podkreślił wyzwania związane z fuzjami transgranicznymi w strefie euro, wynikającymi z rygorystycznych ram regulacyjnych i złożoności integracji bankowej. Zmniejszyło to prawdopodobieństwo fuzji na dużą skalę, zamiast tego sprzyjało konsolidacji na rynku.

„Tłem tych rozmów o fuzji jest zapoczątkowanie szerszej tendencji polegającej na znaczących lepszych wynikach rynkowych mniejszych banków ze strefy euro w porównaniu z większymi od początku roku” – dodał Cingari.

Akcje Banco Sabadell wzrosły w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku o prawie 60%.