O nas
Kontakt

Wystawa Cézanne kontra Renoir: Mediolan porównuje style ojców założycieli impresjonistów

Laura Kowalczyk

Impressionist masters Cezanne and Renoir celebrated in Milan exhibition

52 dzieła mistrzów impresjonizmu Cézanne’a i Renoira można obejrzeć na nowej wystawie w Mediolanie z okazji 150. rocznicy narodzin ruchu impresjonistycznego.

Palazzo Reale w Mediolanie świętuje 150. rocznicę narodzin impresjonizmu wystawą dzieł ojców chrzestnych tego ruchu, francuskich artystów Paula Cézanne'a i Pierre-Auguste Renoira.

Na wystawie można zobaczyć 52 ich obrazy, pochodzące z okresu od lat 70. XIX wieku do początków XX wieku.

„W tym roku przypada 150. rocznica historycznej paryskiej wystawy, która dała nazwę ruchowi impresjonistycznemu, a która odbyła się w kwietniu 1874 r.” – wyjaśnił historyk sztuki Stefano Zuffi. „Ta wystawa obejmowała prace Cézanne’a i Renoira, a ci dwaj bohaterowie zostali zidentyfikowani w ścieżce, która porównuje ich równolegle i w relacji”.

Czego można się spodziewać po wystawie

Bukiet tulipanów autorstwa Pierre-Auguste Renoira (1905-1910)
Bukiet tulipanów autorstwa Pierre-Auguste Renoira (1905-1910)

Wystawa ukazuje podobieństwa, ale i różnice między przełomowymi artystami.

„Podążanie różnymi drogami życia i wzajemnym niezależnym stylem, ale także momenty spotkań i dialogu, które można lepiej uchwycić, dostrzegając pokrewieństwo ich tematów: pejzaże, martwe natury, kąpiący się, nagie postacie. Są to powracające motywy zarówno w obrazach Renoira, jak i Cézanne’a” – powiedział Zuffi.

Cézanne i Renoir byli przyjaciółmi i często współpracowali, ale dla kuratorki Cécile Girardeau każdy artysta ma odrębny i rozpoznawalny styl.

„Z jednej strony mamy Cézanne’a, który szuka podstawowych struktur geometrycznych, wzorów w martwej naturze” – powiedziała. „Na przykład przedstawia jabłka w postaci kul. Daje wyobrażenie o stole, rysując prostokąt, który niekoniecznie będzie prosty.

„Z drugiej strony Renoir, który również bardzo zwraca uwagę na rysunek, ale przywiązuje dużą wagę do odwzorowania tekstur, a w szczególności zawsze stara się oddać wrażenie skóry, przywrócić macicę perłową teksturę” – wyjaśniła.

Oprócz obrazów na wystawie prezentowane są także rekonstrukcje warsztatów artystów.

Ale to nie wszystko o Cézanne’u i Renoirze – prezentowane są także dwa obrazy hiszpańskiego artysty Pabla Picassa, inspirowane impresjonistami.

Wystawa „Cézanne i Renoir” czynna jest do 30 czerwca w Palazzo Reale w Mediolanie.