O nas
Kontakt

Hiszpańskie akcje przeżywają najlepszy rok od 2009 roku: czy uda im się utrzymać dynamikę?

Laura Kowalczyk

Brokers work at the Stock Exchange in Madrid (file photo)

Hiszpańska giełda odnotowała w 2023 r. niezwykłe wyniki, a 35 głównych spółek tworzących madrycki indeks IBEX 35 odnotowało wzrost o 22% od początku roku.

Jest to najbardziej niezwykły roczny wynik od 2009 r., kiedy rynki światowe wspólnie odbiły się od kryzysu finansowego.

Co najważniejsze, indeks IBEX 35 faktycznie powrócił do poziomów, na których notowany był przed wybuchem pandemii w marcu 2020 r.

Czynniki napędzające wzrosty na hiszpańskiej giełdzie w 2023 roku

Do odrodzenia się hiszpańskich akcji doprowadziło kilka kluczowych czynników. Najważniejszym z nich jest silne ożywienie hiszpańskiej gospodarki po niszczycielskim wpływie pandemii Covid-19. Hiszpania, silnie uzależniona od branży turystycznej, doświadczyła niezwykłego odrodzenia wraz ze złagodzeniem ograniczeń w podróżowaniu i powrotem turystów. To odrodzenie nie tylko ożywiło gospodarkę narodową, ale także ożywiło rynek pracy.

Instituto Nacional de Estadistica (INE) podał rekordowy wskaźnik zatrudnienia w Hiszpanii we wrześniu 2023 r., gdzie zatrudnionych było 21,2 mln osób. Jednocześnie stopa bezrobocia spadła z niepokojącego poziomu 16,3% w drugim kwartale 2020 r. do łatwiejszego do opanowania poziomu 11,8% w 2023 r.

Hiszpańskie gospodarstwa domowe wykazały zwiększone zaufanie konsumentów, co przełożyło się na stały wzrost sprzedaży detalicznej, która przez cały 2023 r. rosła o ponad 5% rocznie. Ponadto sektor usług prywatnych wykazywał dalszy rozwój, a wskaźnik menedżerów zakupów (PMI) utrzymywał się stale powyżej kluczowego poziomu poziom. Próg 50 punktów.

Pięciu najlepszych zwycięzców tegorocznej edycji IBEX 35

Ożywienie gospodarcze w Hiszpanii znajduje wyraźne odzwierciedlenie w wynikach niektórych największych przedsiębiorstw.

Wśród nich jest hiszpańska międzynarodowa firma odzieżowa Industria de Diseño Textil, SA, znana jako Inditex. Firma kierowana przez Amancio Ortegę i obejmująca popularne marki, takie jak Zara, Pull&Bear, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius i Oysho, osiągnęła zdumiewający wzrost o 57% rok do chwili obecnej, co oznacza drugi najwyższy wzrost w historii, jaki nigdy nie został odnotowany. Inditex odnotował przychody w wysokości 35 miliardów euro w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy i obecnie notuje rekordowe poziomy.

Spółka ACS SA, prezesa Realu Madryt Florentino Pereza, zajęła drugie miejsce w rankingu IBEX 35, osiągając niezwykły zwrot na poziomie 48% od początku roku, co jest osiągnięciem niespotykanym od 2006 roku, przed światowym kryzysem na rynku nieruchomości. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA zajął trzecie miejsce z wysokim rocznym zwrotem na poziomie 45%, co stanowi najlepszy rok od 2009 roku.

Spółka zarządzająca portami lotniczymi Aena SME, SA zajęła czwarte miejsce wśród najlepszych w rankingu IBEX 35, odnotowując niezwykły wzrost o 39%, co odzwierciedla ożywienie turystyki w Hiszpanii. Tuż za nim plasuje się Banco Santander SA, który jest piątym zwycięzcą, ze wzrostem o 35% od początku roku.

Co nas czeka w 2024 roku?

Inwestorzy i obserwatorzy rynku będą uważnie obserwować, czy hiszpańska giełda będzie w stanie utrzymać swoją niezwykłą dynamikę i nadal zaskakiwać w nadchodzącym roku.

Pomimo silnego ożywienia gospodarczego obserwowanego w tym roku, hiszpańskie akcje nadal notowane są po rozsądnych wycenach. Terminowy wskaźnik ceny do zysku utrzymuje się na poziomie około 10x, czyli około 30% poniżej średnich historycznych.

Po silnym wzroście realnego produktu krajowego brutto (PKB) na poziomie 2,4% w 2023 r., według najnowszych jesiennych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej oczekuje się, że hiszpańska gospodarka nieznacznie spowolni w 2024 r., a wzrost prognozowany będzie na poziomie 1,7%. To spowolnienie jest częścią szerszego krajobrazu gospodarczego, oczekuje się jednak, że hiszpańska gospodarka odzyska dynamikę, osiągając wzrost na poziomie 2,0% w 2025 r.

Oczekuje się, że niedawno zatwierdzona zmiana hiszpańskiego krajowego planu odbudowy i zwiększania odporności przyczyni się do tego przyspieszenia poprzez dalsze zwiększanie wydatków sprzyjających wzrostowi gospodarczemu. Wartość planu została zwiększona do 163 miliardów euro, co stanowi równowartość 13,1% hiszpańskiego PKB w 2019 roku.

Pocieszające jest to, że oczekuje się, że stopa bezrobocia w nadchodzącym roku będzie nadal spadać i osiągnie 11,1%.

Chociaż perspektywy makroekonomiczne przedstawiają korzystny obraz dla hiszpańskich firm działających w sprzyjającym otoczeniu krajowym, należy pamiętać o znaczącym wpływie globalnej sytuacji gospodarczej na losy gospodarcze Hiszpanii.

Zachowanie hiszpańskich akcji w 2024 r. będzie ściśle powiązane z szerszą dynamiką światowych rynków finansowych.