W ramach skoordynowanej operacji organy ścigania aresztowały grupę obywateli Gruzji podejrzanych o prowadzenie działalności przestępczej polegającej na kradzieży antyków i rzadkich książek z europejskich bibliotek.
W zeszłym tygodniu ponad 100 funkcjonariuszy organów ścigania przeprowadziło naloty w 27 różnych lokalizacjach w Gruzji i na Łotwie w poszukiwaniu rzadkich i zabytkowych książek skradzionych z europejskich bibliotek.
Transgraniczna operacja koordynowana przez Europol, agencję policyjną UE, zakończyła się aresztowaniem czterech Gruzinów, którzy prawdopodobnie należeli do grupy przestępczej, która splądrowała biblioteki na całym kontynencie, kradnąc co najmniej 170 cennych książek kolekcjonerskich.
Według Europolu uważa się, że w sumie grupa spowodowała szkody finansowe o wartości 2,5 miliona euro oraz „niezmierzoną stratę majątkową dla społeczeństwa”.
Podczas nalotów funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 150 książek, a władze są w trakcie ustalania ich pochodzenia – zidentyfikowano już jedną z książek, które złodzieje ukradli we Francji.
Zamiłowanie do literatury rosyjskiej
Kradzieże miały miejsce na przestrzeni dwóch lat – w latach 2022 i 2023. Biblioteki narodowe i historyczne w Czechach, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Łotwie, Litwie, Polsce i Szwajcarii zgłosiły zaginięcie książek w tym okresie.
Celem złodziei były rzadkie książki napisane głównie przez pisarzy rosyjskich, w tym pierwsze wydania Aleksandra Puszkina i Mikołaja Gogola.
Ich sposób działania był czasami wyrafinowany: odwiedzali biblioteki podając się za wyspecjalizowanych naukowców i prosili o osobiste obejrzenie zabytkowych ksiąg. Podczas tych konsultacji skrupulatnie mierzyli książki i robili zdjęcia przed oddaniem ich bibliotekarzom.
Następnie, kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy później, wracali do biblioteki i prosili o przejrzenie tych samych książek, tym razem zamieniając je na podrobione wersje, które zdaniem ekspertów były „wyjątkowej jakości”.
Innym razem metody grupy nie były tak stonowane. Po prostu włamywali się do bibliotek i od razu kradli książki, po przeszukaniu i podjęciu decyzji, co warto zabrać.
Skoordynowane wysiłki ponad granicami UE
Europol wszczął dochodzenie w sprawie skradzionych rzadkich książek po tym, jak władze francuskie poinformowały agencję o książkach, których brakowało we francuskich bibliotekach; inne państwa członkowskie potwierdziły później, że zaobserwowały podobne MO w swoich bibliotekach narodowych.
Wśród instytucji, które zgłosiły kradzieże, znajduje się Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego – która zgłosiła, że w maju 2023 r. z Czytelni Książek Rzadkich i Czytelni Profesora skradziono 17 książek o wielkim znaczeniu historycznym i kulturowym o łącznej wartości około 440 000 euro.
Na Uniwersytecie Warszawskim w zeszłym roku odnotowano także kradzieże pierwszych wydań dzieł Puszkina i Gogola.
Oprócz czterech gruzińskich podejrzanych aresztowanych podczas zeszłotygodniowej nalotu, trzech innych gruzińskich podejrzanych zostało zatrzymanych wcześniej w Estonii, Francji i na Litwie, a dwóch kolejnych przebywa w areszcie we Francji od czasu aresztowania w Brukseli w listopadzie 2023 r.