O nas
Kontakt

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu: Dlaczego breakdance nie zostanie wprowadzony także do programu Igrzysk Paraolimpijskich?

Laura Kowalczyk

Alexandre Sazy breakdances in a gymnasium at the 2024 Summer Olympics, Tuesday, July 30, 2024, in Paris, France.

Podczas gdy breakdance, lub breaking, ma zadebiutować na igrzyskach olimpijskich, dyscyplina ta nie dotarła do igrzysk paraolimpijskich. Niektórzy krytykują jej wykluczenie, kontrastując z egalitarnymi początkami tego sportu.

Zawodnicy paraolimpijscy nie będą mogli rywalizować w breakdance’u, ponieważ dyscyplina ta została wykluczona z tegorocznych zawodów — w przeciwieństwie do Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczną się w piątek.

Najnowsza dyscyplina sportowa na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 r. stanowi połączenie tańca i sztuk walki. Jej korzenie sięgają klasy robotniczej i ubogich społeczności Nowego Jorku z końca lat 60. i początku lat 70. XX wieku.

Podczas gdy świętowanie udziału Junior Bosili Banyi, jednej z najlepszych niepełnosprawnych francuskich breakdancerek, w niesieniu pochodni olimpijskiej było powodem do dumy, niektórzy krytykowali „podświadome uprzedzenia” mające na celu wykluczenie breakdance’u — sportu, w którym chodzi o równe szanse — i jego sportowców z igrzysk paraolimpijskich.

„W paraolimpiadzie bardzo wyraźnie widać, że sporty „artystyczne” są wykluczone. Być może dlatego, że w naszej historii kulturowej sport „artystyczny” jest związany z „pięknem”” — powiedział profesor nadzwyczajny w Katedrze Edukacji Specjalnej, Niepełnosprawności i Integracji na Uniwersytecie w Exeter.

Simon Hayhoe dodał: „Niepełnosprawność nie jest postrzegana jako coś „pięknego”, dlatego wydaje się, że wykluczamy ludzi z wydarzeń, na których „piękno” jest cenione i celebrowane”.

TylkoGliwice zapytało Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) o

Czy breakdance powinien być dostosowany do potrzeb sportowców niepełnosprawnych?

Breakdance, czyli breaking, jest praktykowany od dziesięcioleci przez osoby niepełnosprawne. Badania pokazują, że ta forma sztuki może pomóc w utrzymaniu równowagi i ogólnej mobilności.

„Jest to także potencjalnie bardzo inkluzywne społecznie ćwiczenie, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, to mata, ciało i odwaga, aby wykonać ruchy” – powiedział Hayhoe.

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) również był już wcześniej świadkiem zawodów breakdance’u.

Rosyjski sportowiec Maksim Sedakov zaprezentował tę dyscyplinę sportu na zawodach Wheelchair Dance Sport w Hong Kongu w 2009 roku.

Przejście z tradycyjnego formatu olimpijskiego na poziom paraolimpijski oznaczałoby utworzenie różnych kategorii w zależności od niepełnosprawności — podobnie jak w przypadku kategorii wagowych w takich sportach jak boks — zamiast zmiany formy sztuki.

„Na igrzyskach paraolimpijskich mogłyby zostać wprowadzone różne klasy breakdance’ów, np. dla osób z dysfunkcjami wzroku i osób z dysfunkcjami kończyn, ponieważ rozsądne byłoby zapewnienie równych szans dla osób startujących w różnych klasach” – powiedział adiunkt Uniwersytetu w Exeter.

Ostatecznie problem może mieć charakter czysto techniczny: według Międzynarodowej Federacji Tańca (IPC) dyscyplina ta nie może ubiegać się o udział w programie paraolimpijskim, ponieważ Światowa Federacja Tańca, która reguluje zawody breakdance’u, nie jest uznaną przez IPC międzynarodową federacją.