O nas
Kontakt

Ile zachodniej pomocy potrzebuje Ukraina, aby utrzymać swoją gospodarkę na rynku?

Laura Kowalczyk

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has asked Western allies to speed up work on the frozen assets of the Russian Central Bank.

Ukraina stoi w obliczu ogromnej dziury w swojej kasie publicznej, którą może wypełnić jedynie pomoc Zachodu.

Podczas gdy Rosja kontynuuje zmasowany atak na ten kraj, rząd w Kijowie przeznaczył połowę swoich wydatków na rok 2024, czyli 82 miliardy euro, na sektor obronny. Naciski wojenne w połączeniu z malejącymi dochodami z borykającej się z trudnościami gospodarki sprawiły, że inne priorytety budżetowe pozostały z niewielkimi środkami lub bez nich.

Uzależniło to kraj od pomocy finansowej od darczyńców zagranicznych, przede wszystkim Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych partnerów G7.

Ministerstwo Finansów Ukrainy szacuje, że w 2024 r. będzie potrzebować 37,3 mld dolarów, czyli 34,45 mld euro, z wkładów zewnętrznych, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z kwotą otrzymaną w 2023 r. Oczekuje się, że 37,3 mld dolarów pokryje zdecydowaną większość z 39 mld euro deficytu.

W pisemnym oświadczeniu dla TylkoGliwice ministerstwo poinformowało, że oczekuje, że Bruksela przekaże w tym roku 12,5 mld euro w ramach specjalnego funduszu o wartości 50 mld euro w ciągu czterech lat, znanego pod nazwą Ukraine Facility, zaś Waszyngton obiecał przelać 11,8 mld dolarów , czyli 10,9 miliarda euro pomocy finansowej.

Kijów liczy także na zatwierdzenie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) pożyczek na kwotę ponad 5 miliardów euro. Oczekuje się, że pozostała część kwoty 34,45 miliarda euro zostanie sfinansowana przez innych zachodnich sojuszników, w tym Wielką Brytanię, Norwegię, Kanadę i Japonię.

Zastrzyki pomocy zagranicznej mają na celu wsparcie szerokiego zakresu podstawowych usług, w tym edukacji, opieki zdrowotnej, ochrony socjalnej i emerytur, a także pomocy dla osób wewnętrznie przesiedlonych i obywateli znajdujących się w trudnej sytuacji.

Innymi słowy, Ukraina wydaje większość swoich dochodów bezpośrednio na działania wojenne, podczas gdy zachodnie fundusze utrzymują państwo w ruchu.

Jednak pomimo niezbędnego charakteru tych wpłat UE i Stany Zjednoczone znajdują się w impasie politycznym i nie są obecnie w stanie przesłać pieniędzy do Kijowa.

W Waszyngtonie propozycja prezydenta Joe Bidena utknęła w ideologicznej walce w Kongresie, gdzie Republikanie żądają niepowiązanych ze sobą ustępstw w sprawie migracji i kontroli granic w zamian za zielone światło dla Ukrainy.

W Brukseli instrument 50 miliardów euro blokuje premier Węgier Viktor Orbán, który wywołał frustrację ze względu na swoje „transakcyjne” żądania i sztywną postawę. Weto Orbána stanie się głównym tematem nadzwyczajnego spotkania przywódców UE pod koniec tygodnia.

Jednoczesny impas w Waszyngtonie i Brukseli zmusił Kijów do podjęcia tymczasowych działań, aby zapobiec załamaniu podstawowych usług. Ministerstwo Finansów ostrzega jednak, że jest to rozwiązanie tymczasowe i nie można go przedłużać. sinus umrzeć.

„Te działania mają ograniczony skutek, a wszyscy nasi partnerzy podzielają poczucie pilności i wyraźnie rozumieją ogromną potrzebę stabilnego i przewidywalnego finansowania zewnętrznego w celu utrzymania stabilności makrofinansowej i wsparcia postępu poczynionego w 2023 r.” – dodał. – powiedział rzecznik ministerstwa TylkoGliwice.

„Kwestia wysokości środków unijnych jest nadal przedmiotem dyskusji. Mamy nadzieję, że UE zatwierdzi instrument dla Ukrainy na początku lutego”.