O nas
Kontakt

Inflacja w krajach stosujących euro wynosi siedem procent

Laura Kowalczyk

Inflacja w krajach stosujących euro wynosi siedem procent

Inflacja w krajach europejskich stosujących euro wzrosła nieznacznie, osiągając w kwietniu poziom 7% w związku ze wzrostem presji na gospodarstwa domowe.

W zeszłym miesiącu bolesna inflacja w Europie nieznacznie wzrosła, zwiększając presję na gospodarstwa domowe i utrzymując presję na Europejski Bank Centralny, aby spowodował kolejną poważną podwyżkę stóp procentowych.

Ceny konsumpcyjne w 20 krajach stosujących euro wzrosły w kwietniu o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim, nieco mniej niż roczna stopa wynosząca 6,9% odnotowana w marcu, podała we wtorek agencja statystyczna Unii Europejskiej Eurostat.

Ceny żywności nieznacznie spadły, spadając w tempie 13,6 proc. rocznie z 15,5 proc. w marcu, natomiast ceny energii wzrosły nieco skromniej – o 2,5 proc.

Inflacja bazowa, która nie uwzględnia niestabilnych produktów spożywczych i paliwowych, nieznacznie spadła, ale pozostała na wysokim poziomie 5,6%, co potwierdza nadzieje, że EBC będzie kontynuował kampanię mającą na celu pokonanie inflacji poprzez podwyższenie stóp procentowych. Pytanie brzmi: jak szybko pójdzie bank?

Analitycy szacują, że czwartkowe posiedzenie EBC we Frankfurcie może zakończyć się podwyżką o ćwierć lub pół punktu procentowego.

Podwyżka o ćwierć punktu byłaby umiarkowaniem w serii szybkich podwyżek banku, natomiast podwyżka o pół punktu pogłębiłaby obawy, że inflacja w dalszym ciągu nie wraca do docelowej kwoty 2% banku, uznawanej za najlepszą dla gospodarki.