O nas
Kontakt

Inflacja w Niemczech spada w czerwcu po zaskakującym wzroście w maju

Laura Kowalczyk

German national flags decorate the party hot spot Alt Sachsenhausen in Frankfurt, Germany, Thursday, June 13, 2024, the day before the start of the Euro 2024 soccer tournament

Najnowsze dane mogą uspokoić inwestorów, że inflacja w Niemczech nadal ma tendencję spadkową, pomimo zaskakującego wzrostu w maju.

Opublikowano wstępne szacunki rocznego raportu inflacyjnego Niemiec za czerwiec, pokazujące niewielki spadek do 2,2%, w porównaniu z 2,4% w maju, według Federalnego Urzędu Statystycznego. Było to również poniżej oczekiwań analityków na poziomie 2,3%. Dane za czerwiec pozostały takie same jak w marcu i kwietniu.

Spadek w czerwcu był głównie wspierany przez inflację towarów, która spadła do 0,8% w czerwcu z 1% w maju, a także przez spadek kosztów energii do -2,1% w czerwcu, w dół z -1,1% w poprzednim miesiącu. Jednak inflacja żywności wzrosła do 1,1% w czerwcu z 0,6% w maju, podczas gdy inflacja usług pozostała w większości taka sama na poziomie 3,9%.

Roczna inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen żywności i energii, ze względu na ich naturalną zmienność, wyniosła 2,9% w czerwcu, w porównaniu z 3% w kwietniu i maju. Miesięczna inflacja wyniosła 0,1% w czerwcu, tyle samo co w maju, nie spełniając oczekiwań rynkowych na poziomie 0,2%.

Oczekuje się, że ostateczne dane dotyczące inflacji zostaną opublikowane 11 czerwca.

Raport o inflacji za czerwiec może przynieść bardzo potrzebną ulgę

Oczekuje się, że dane dotyczące inflacji w czerwcu uspokoją inwestorów, że Niemcy nadal znajdują się w trendzie spadkowym, jeśli chodzi o inflację, pomimo zaskakującego wzrostu w maju. Jednak rosną obawy o spowolnienie tempa ożywienia niemieckiej gospodarki, a konsumenci nie są tak optymistyczni co do perspektyw gospodarczych w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Do niepewności przyczyniło się także rosnące napięcie polityczne w sąsiedniej Francji, gdzie pierwsza tura wyborów odbyła się 30 czerwca, ze względu na możliwość zwycięstwa skrajnie prawicowej partii politycznej, Zgromadzenia Narodowego.

Chociaż Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył stopy procentowe po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy w czerwcu, nie jest jasne, kiedy i o ile nastąpi kolejna obniżka stóp.

W momencie obniżki stóp procentowych EBC stwierdził: „Od posiedzenia Rady Prezesów we wrześniu 2023 r. inflacja spadła o ponad 2,5%, a perspektywy inflacyjne znacznie się poprawiły. Inflacja bazowa również osłabła, wzmacniając sygnały, że presja cenowa osłabła, a oczekiwania inflacyjne spadły na wszystkich horyzontach”.

Prezes Bundesbanku Joachim Nagel zwrócił jednak uwagę na niebezpieczeństwo wynikające z niedoceniania niepewnej sytuacji inflacyjnej, ostrzegając, że EBC prawdopodobnie nadal będzie podejmować bardzo wyważone i ostrożne działania przy obniżaniu stóp procentowych.

W prognozie Bundesbanku na czerwiec dla Niemiec Nagel powiedział: „Gospodarka niemiecka wychodzi z okresu słabości gospodarczej. Gospodarstwa domowe korzystają z silnego wzrostu płac, stopniowego spadku inflacji i stabilnego rynku pracy. Podczas gdy stopa inflacji w Niemczech nadal spada, tempo jest stonowane. My w Radzie Prezesów EBC nie jedziemy na autopilocie, jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych”.