O nas
Kontakt

Inflacja w strefie euro spada w lipcu wraz ze wzrostem gospodarczym

Laura Kowalczyk

Inflacja w strefie euro spada w lipcu wraz ze wzrostem gospodarczym

Inflacja w strefie euro składającej się z 20 krajów spadła w lipcu do 5,3%, podczas gdy PKB wzrósł o 0,3% w drugim kwartale 2023 r.

Według danych opublikowanych w poniedziałek przez Eurostat, unijny urząd statystyczny, europejska gospodarka wykazuje pozytywne oznaki odporności.

Inflacja w strefie euro spadła w lipcu do 5,3%, z 5,5% w poprzednim miesiącu. To najniższy poziom inflacji odnotowany od stycznia 2022 r., zanim rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała przedłużającą się niepewność gospodarczą.

Ale inflacja bazowa, która zapewnia dokładniejsze oszacowanie podstawowych presji cenowych, pozostała niezmieniona od czerwca i wyniosła 5,5%.

Roczna inflacja żywności, alkoholu i tytoniu spadła do 10,8% w porównaniu z 11,6% w czerwcu, podczas gdy ceny energii i towarów przemysłowych również odnotowały spadek. Natomiast w usługach inflacja nieznacznie wzrosła do 5,6%, z 5,4% w czerwcu.

Niektóre kraje nadal odnotowują niepokojąco wysokie stopy inflacji. Spośród 20 krajów strefy euro inflacja w ubiegłym miesiącu była najwyższa na Słowacji (10,2%), a następnie w Chorwacji (8,1%) i na Litwie (7,1%).

Spadek ogólnej inflacji jest zgodny z poprzednimi prognozami gospodarczymi, ale pozostaje znacznie powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wynoszącego 2%.

W zeszłym tygodniu EBC podniósł stopy procentowe dziewiąty raz z rzędu do najwyższego poziomu od 23 lat, próbując opanować inflację.

Inflacja bazowa nadal wysoka

Dane o inflacji bazowej nie dają jednak pewności, że podwyżki stóp procentowych przyniosą pożądany skutek.

Szefowa EBC Christine Lagarde wielokrotnie powtarzała, że ​​stopy procentowe będą nadal rosły, dopóki presja na ceny konsumpcyjne nie wykaże oznak spadku.

Wzrost przekracza oczekiwania

Tymczasem Eurostat ujawnił również w poniedziałek, że gospodarka strefy euro wzrosła w drugim kwartale PKB o 0,3%, czyli więcej niż wcześniej przewidywano. PKB wzrósł o 0,6% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

PKB w 27-osobowym bloku UE pozostał stabilny.

W strefie euro największy wzrost w ujęciu kwartalnym odnotowała Irlandia (+3,3%), a następnie Litwa (+2,8%). Jednak niektóre gospodarki odnotowały ujemny wzrost, w tym Szwecja (-1,5%), Łotwa (-0,6%), Austria (-0,4%) i Włochy (-0,3%).

Wydaje się, że Niemcy, uważane za potęgę gospodarczą związku, powoli wychodzą z recesji, osiągając 0,0-proc. wzrost.

Następuje to po miesiącach stagnacji PKB w całej strefie euro, przy wysokich kosztach finansowania zewnętrznego, które hamują wzrost.

Opublikowane dzisiaj dane zwiększą nadzieje, że strefa euro może osiągnąć prognozę EBC na poziomie 0,9% wzrostu dla strefy euro w tym roku, przy czym główne gospodarki, takie jak Francja (+0,5%) i Hiszpania (+0,4%), również odnotowują zachęcające wzorce wzrostu w porównaniu do poprzedni kwartał.