O nas
Kontakt

Inflacja w Wielkiej Brytanii spada do najniższego poziomu od dwóch i pół roku wraz ze spadkiem cen żywności

Laura Kowalczyk

Shoppers buy food in a supermarket in London (file photo)

Stabilizująca się inflacja żywności i spadające ceny domów przyczyniły się do dalszego spadku inflacji w Wielkiej Brytanii w marcu, rozbudzając nadzieje, że Bank Anglii będzie mógł wkrótce obniżyć swoje stopy procentowe.

W środę rano opublikowany został roczny raport o inflacji w Wielkiej Brytanii za marzec 2024 r., który według Urzędu Statystyk Krajowych (ONS) wyniósł 3,2%, co oznacza spadek z 3,4% w porównaniu z lutym.

Pozostaje jednak powyżej szacunków analityków na poziomie 3,1%, choć jest to najniższy wynik od września 2021 roku.

Jedną z głównych przyczyn tego spadku było spowolnienie inflacji żywności, która spadła do 4% z 5% w poprzednim miesiącu.

Jeśli chodzi o ceny żywności i napojów bezalkoholowych, ONS stwierdził: „Ceny są stosunkowo wysokie, ale stabilne od początku lata 2023 r., wzrastając o niecałe 2% między majem 2023 r. a marcem 2024 r. Dla porównania, ceny wzrosły o około 22%. % zaobserwowany w okresie od marca 2022 r. do maja 2023 r.”

Wydatki mieszkaniowe również w dalszym ciągu spadały, choć w nieco wolniejszym tempie, do -1,6% w marcu w porównaniu z -1,7% w poprzednim miesiącu.

Inflacja w hotelach i restauracjach również rosła w wolniejszym tempie, do 5,8% z 6% w lutym. Podobnie ceny kultury i wypoczynku rosły w marcu wolniej i wyniosły 5,3% w porównaniu z 5,4% w lutym.

Jednakże koszty transportu odbiły, wzrastając o 0,1% w marcu, po poprzednich czterech miesiącach spadków. Można to wytłumaczyć głównie niewielkim wzrostem cen paliw.

Miesięczna inflacja za marzec wyniosła 0,6%, tyle samo co w lutym.

Inflacja bazowa liczona rok do roku, nieuwzględniająca cen żywności i energii ze względu na ich zmienność, wyniosła 4,2% i była najniższa od grudnia 2021 r. Jest ona jednak również nieco wyższa od oczekiwań analityków. o 4,1%.

Czy spowolnienie inflacji w Wielkiej Brytanii może przekonać BoE do obniżki stóp?

Wyraźnie optymistyczny raport o inflacji z marca wywołał więcej spekulacji, że Bank Anglii (BoE) może znaleźć się pod większą presją, aby wkrótce obniżyć stopy procentowe, jeśli inflacja będzie nadal wykazywać tendencję spadkową.

Danni Hewson, szef działu analiz finansowych w AJ Bell, powiedział w e-mailu: „Inflacja zmierza we właściwym kierunku i każdy, kto w ostatnich tygodniach jeździł wózkiem w supermarkecie, zauważył, że ceny nie są na równi. szokuje przy kasie tak samo jak w zeszłym roku o tej porze.

„Przyszły miesiąc powinien być jeszcze lepszy, ponieważ w liczbach w końcu uwzględniono niższy pułap cen energii, chociaż wiele gospodarstw domowych nie odczuje dużej różnicy w wydatkach, ponieważ ich polecenia zapłaty pozostają wysokie, aby spłacić zaległe salda.

„Ale nawet w tym zestawie liczb pozostają pewne niepokojące kwestie, zwłaszcza trwałość inflacji w sektorze usług. Sytuację może zaostrzyć wzrost krajowej płacy wystarczającej na utrzymanie, który wywiera presję na wiele przedsiębiorstw, aby ponownie podniosły ceny w celu zbilansowania swoich ksiąg.

„Jest mało prawdopodobne, aby ta liczba przekonała decydentów Banku Anglii, który zaledwie kilka miesięcy temu głosował za dalszymi podwyżkami, że teraz jest czas na rozpoczęcie obniżek stóp procentowych. Być może Andrew Bailey to robi. Istnieją pozytywne dźwięki na temat fragmentów ekonomicznej układanki zacznie obowiązywać w przypadku zmiany polityki, jednak rynki nie są do końca przekonane.

„Patrząc na liczby po publikacji danych o inflacji, oczekiwania na obniżkę w czerwcu znacznie spadły i ponad 50% uważa obecnie, że nawet sierpień będzie za wcześnie”.

Nick Rees, analityk rynku walutowego w Monex, również skomentował te dane i napisał w notatce przesłanej e-mailem: „Chociaż w marcu inflacja ogółem utrzymywała tendencję spadkową, mniejszy niż oczekiwano spadek potwierdza przesłanie z wczorajszych danych o płacach, sugerując, że BoE z rozpoczęciem obniżek stóp należy poczekać do sierpnia.

„Z pewnością niewielkie braki w górę danych o inflacji i płacach w tym tygodniu raczej nie doprowadzą do znaczących rewizji prognoz w przyszłomiesięcznym raporcie polityki pieniężnej. Jednak ogólne oznaki wyższej od oczekiwań inflacji, widoczne na razie we wszystkich danych z tego tygodnia, uzasadniają pewną ostrożność ze strony RPP i prawdopodobnie nieco bardziej jastrzębi ton ze strony decydentów niż w marcu.