O nas
Kontakt

Irański reżyser Mohammad Rasoulof skazany na osiem lat więzienia i chłostę

Laura Kowalczyk

Iranian filmmaker Mohammad Rasoulof sentenced to eight years in prison and flogging

Na kilka dni przed premierą jego najnowszego filmu na Festiwalu Filmowym w Cannes irański sąd uznał filmy i dokumenty Rasoulofa za „przykłady zmowy z zamiarem popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu kraju”.

Kilka dni przed premierą swojego nowego filmu Nasienie świętej figi w Konkursie Festiwalu Filmowego w Cannes uznany irański reżyser Mohammad Rasoulof został skazany w Iranie na osiem lat więzienia i chłostę za przestępstwa związane z bezpieczeństwem narodowym.

Grozi mu także kara grzywny i konfiskata mienia.

W oświadczeniu złożonym X prawnik Rasoulofa Babak Paknia oświadczył, że sąd uznał filmy i dokumenty Rasoulofa za „przykłady zmowy z zamiarem popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu kraju”.

52-letni reżyser od lat jest celem autorytarnego reżimu, a moment wydania tego wyroku wydaje się być próbą całkowitego usunięcia filmu z festiwalu przez reżysera i Festiwal Filmowy w Cannes.

Jeszcze przed premierą filmu ekipa produkcyjna reżysera spotkała się z presją ze strony irańskiego rządu. Paknia napisała w zeszłym tygodniu w X, że niektórzy aktorzy zostali przesłuchani i urzędnicy zakazali im opuszczania kraju. Według Pakni niektórzy zarzucali także, że urzędnicy poprosili ich o wywarcie nacisku na Rasoulofa, aby wycofał film z festiwalu.

Nasienie świętego drzewa figowego najwyraźniej opowiada o sędzim Sądu Rewolucyjnego w Teheranie, zajmującym się konsekwencjami ogólnokrajowych protestów, które w ostatnich latach przetoczyły się przez kraj, i wpada w paranoję, gdy znika jego broń.

Według Human Rights Watch w 2022 roku irański sąd skazał Rasoulofa na rok więzienia i zakaz kręcenia filmów na dwa lata pod zarzutem „propagandy przeciwko systemowi”. Władze irańskie już wcześniej wielokrotnie go aresztowały i konfiskowały paszport ze względu na jego pracę.

W oświadczeniu Irańskie Stowarzyszenie Niezależnych Filmowców skrytykowało ostatni wyrok wydany na reżysera.

„Po raz kolejny wyrok wymiaru sprawiedliwości przeciwko Mohammadowi Rasoulofowi udowodnił, że prawo jest jedynie polem do uporu i zemsty w systemie prawnym skażonym orzecznictwem rządu” – stwierdzono. „Niezależni i miłujący wolność autorzy zdjęć potępiają nieważny wyrok sądu wydany przeciwko Mohammadowi Rasoulofowi i wspierają go oraz wszystkich artystów, którzy naśmiewają się z rządowej cenzury”.

Rasoulof, zdobywca Złotego Niedźwiedzia w Berlinie w 2020 roku za film przeciwko karze śmierci Nie ma zła, został wcześniej zatrzymany w lipcu 2022 r. za podzielenie się komentarzami potępiającymi stłumienie przez rząd ogólnokrajowych protestów w tym roku. Został tymczasowo zwolniony w 2023 r. ze względu na problemy zdrowotne, a następnie ułaskawiony i skazany na rok katorgi oraz dwuletni zakaz opuszczania Iranu pod zarzutem „propagandy przeciwko reżimowi”.

Reżyser został poproszony o dołączenie do jury Cannes Un Sure Regard w zeszłym roku, ale nie mógł w nim uczestniczyć ze względu na nałożone ograniczenia w podróżowaniu.

Wcześniej Cannes krytykowało represje stosowane przez Republikę Islamską wobec twórców filmowych, a festiwal nazwał uwięzienie irańskiego reżysera Saeeda Roustaee „poważnym naruszeniem wolności słowa” w 2023 roku.

Za swój film Roustaee został skazany na sześć miesięcy więzienia Bracia Leili, który został pokazany podczas edycji festiwalu w 2022 roku. Film przedstawiał zmagania gospodarcze w Teheranie.

77. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes rozpocznie się 14 maja i potrwa do 25 maja.