O nas
Kontakt

Irlandia zmaga się z napływem migrantów przez granicę Wielkiej Brytanii

Laura Kowalczyk

A tent in Dublin.

Londyński plan deportacji osób ubiegających się o azyl do Rwandy spowodował, że wiele osób przebywających już w Wielkiej Brytanii obawia się o swoje bezpieczeństwo, co zmusiło wielu do przekroczenia irlandzkiej granicy.

W związku ze wzrostem napięcia wokół imigracji rząd Irlandii podjął decyzję o usunięciu namiotów zajmowanych przez osoby ubiegające się o azyl w centrum Dublina.

Po wielu tygodniach obaw i skarg dotyczących obozowiska policja uprzątnęła teren wokół Biura Ochrony Międzynarodowej w stolicy Irlandii.

Jednak wielu śpiących tam osób ubiegających się o azyl po prostu przeniosło się 200 metrów w dół drogi do pobliskiego kanału ze względu na brak zakwaterowania.

Do Irlandii w ostatnim czasie napływają osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową z Wielkiej Brytanii, a osoby ubiegające się o azyl przekraczają otwartą granicę lądową z Irlandią Północną, aby uciec przed kontrowersyjną brytyjską polityką deportacji osób ubiegających się o azyl do Rwandy, aby ich wnioski mogły zostać rozpatrzone za granicą.

Życie w strachu

Khyber z Afganistanu przybył do Dublina, ponieważ obawia się deportacji z Wielkiej Brytanii do kraju Afryki Wschodniej.

Władze irlandzkie poinformowały go, że obecnie w Dublinie nie ma zakwaterowania, co oznacza, że ​​on i inne osoby będą musiały w dalszym ciągu mieszkać w namiotach bez odpowiedniego pożywienia i środków sanitarnych.

„Mówią nam, że w tej chwili nie mamy żadnego zakwaterowania, więc po prostu poczekamy” – powiedział. „Nie wiemy, kiedy zapewnią nam nocleg, więc na razie zostajemy w namiotach”.

Rząd irlandzki oświadczył, że w nadchodzących tygodniach planuje zmienić ustawodawstwo, dając mu uprawnienia prawne do zawracania nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii.

Ministrowie z Londynu odmówili jednak zaangażowania się w tę propozycję i istnieją wątpliwości, czy zmiana prawa zmieni rzeczywistość w terenie.

„To całkowicie akademickie podejście w sytuacji, gdy Wielka Brytania twierdzi, że nie przyjmie ludzi z powrotem, chyba że Francja również przyjmie ludzi z Wielkiej Brytanii” – mówi Michael McNamara, prawnik i członek irlandzkiego parlamentu.

„Z pewnością wykonalne jest naprawienie błędów w ustawodawstwie zidentyfikowanych przez irlandzki Wysoki Trybunał, ale sytuacja jest akademicka, jeśli nikt nie zostanie przeniesiony, a taka jest obecna sytuacja”.