O nas
Kontakt

Geert Wilders uśmiecha się: „W Holandii znów zaświeci słońce”

Laura Kowalczyk

Geert Wilders uśmiecha się: „W Holandii znów zaświeci słońce”

Holenderski antyislamski podżegacz Geert Wilders był dziś rano w dobrym nastroju po zawarciu w ciągu nocy porozumienia w sprawie utworzenia najbardziej prawicowego rządu w najnowszej historii Holandii.

„W Holandii znów zaświeci słońce” – dodał napisał wczesny czwartek w mediach społecznościowych.

Prawie sześciomiesięczne rozmowy mające na celu pośrednictwo w powołaniu nowego rządu pomiędzy skrajnie prawicową Partią Wolności (PVV) Wildersa, Ludową Partią na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) ustępującego premiera Marka Rutte, centrową partią Nowa Umowa Społeczna (NSC) i populistyczny Ruch Obywatelski Rolników (BBB) ​​wreszcie przyspieszył w tym tygodniu.

Czterej przywódcy w końcu zgodzili się na propozycję późnym środowym popołudniem, która następnie musiała uzyskać zielone światło od ich własnych frakcji parlamentarnych. Krótko przed północą VVD była ostatnią z czterech stron, która zatwierdziła transakcję.

Warto zauważyć, że Wilders nie ogłosił jeszcze swojego kandydata na premiera, gdyż w trakcie rozmów zdystansował się od tej roli pod naciskiem partnerów koalicyjnych.

Umowa koalicyjna, która liczy 26 stron, jak na standardy holenderskie, jest krótka, opisuje plany ograniczenia migracji i wycofywania środków ograniczających emisję azotu, które doprowadziły do ​​protestów rolników.

„Chcemy odwrócić zdecydowanie zbyt duży napływ osób ubiegających się o azyl i imigrantów. Chcemy, aby rolnicy, ogrodnicy i rybacy znów mieli przyszłość” – czytamy w dokumencie.