O nas
Kontakt

ISIS wzywa do ataków na ćwierćfinały Ligi Mistrzów

Laura Kowalczyk

Arsenal FC

Islamistyczna grupa terrorystyczna opublikowała post o treści „Zabijcie ich wszystkich” wraz z listą głównych obiektów piłkarskich.

Grupa terrorystyczna znana jako Państwo Islamskie (ISIS) wezwała do ataków na najważniejsze mecze Ligi Mistrzów UEFA przed ćwierćfinałami tej imprezy.

W poście opublikowanym za pośrednictwem swoich faktycznych mediów, Fundacji Al-Azaim, grupa jako cele wymieniła londyński stadion Emirates, paryski Parc de Prince (sic!) oraz stadiony Santiago Bernabéu i Metropolitano w Madrycie. Na obrazie widnieje napis „Zabij ich wszystkich” oraz ubrany na czarno mężczyzna trzymający broń palną.

Choć mecze i obiekty sportowe były już wcześniej celem ISIS, jego zwolenników i innych organizacji ekstremistycznych, ugrupowanie to nie jest znane z telegrafowania o swoich atakach z wyprzedzeniem, woli zamiast tego szturmować z zaskoczenia duże obiekty i wydarzenia publiczne.

Post Państwa Islamskiego wzywający do ataków na mecze Ligi Mistrzów.
Post Państwa Islamskiego wzywający do ataków na mecze Ligi Mistrzów.

ISIS już wcześniej przypisywało sobie ataki przeprowadzane przez samotnych zwolenników lub małe grupy.

Chociaż niektórzy z tych sprawców byli w bliskim kontakcie z grupą lub nawet brali udział w jej najbardziej śmiercionośnych operacjach w Iraku i Syrii, inni prawdopodobnie zostali zradykalizowani zdalnie lub po prostu zainspirowani propagandą grupy.

Do niedawnego ataku na salę koncertową Crocus pod Moskwą, w którym zginęły 144 osoby, przyznało się tak zwane ISIS-Khorasan, środkowoazjatycki oddział tej organizacji. Jest to jeden z najbardziej śmiercionośnych ataków w historii ISIS.

Rząd rosyjski próbował jednak zwalić winę na Ukrainę, USA i Wielką Brytanię, aby odwrócić uwagę od twierdzeń, że został z wyprzedzeniem ostrzeżony o ataku.