O nas
Kontakt

Jak firmy mogą mądrzej wydawać pieniądze w nowym roku finansowym?

Laura Kowalczyk

A general view of the skyline of commercial buildings, is seen, In London, Britain, Wednesday, July 12, 2023.

Myślące przyszłościowo firmy mogą w nowym roku finansowym wykorzystać różnorodne narzędzia sztucznej inteligencji, aby obniżyć koszty i zaplanować bardziej nieoczekiwane wydatki.

Rok finansowy 2023–2024 właśnie dobiegł końca, a kilka firm i inwestorów wciąż wraca do zdrowia po natłoku zaległych zadań na koniec roku, korzystając z ulg w ramach Indywidualnego Konta Oszczędnościowego (ISA) i nie tylko. Jednak teraz, gdy kurz opadł, być może nadszedł czas, aby przedsiębiorstwa zdecydowały się na nowe, bardziej efektywne sposoby wydawania pieniędzy w nowym roku finansowym.

Wiąże się to z tworzeniem zwiększonych rezerw na nieoczekiwane wydatki, ograniczaniem powielania ról i funkcji, a także wykorzystaniem narzędzi biznesowych, takich jak fakturowanie, płace, zarządzanie finansami itp.

Unikaj płacenia dwa razy poprzez duplikację

Według Pleo's CFO Playbook 2024 19% decydentów finansowych w małych i średnich firmach uważa, że ​​korzystanie z dwóch lub więcej różnych platform do obsługi wydatków biznesowych może bardzo dobrze ze sobą współpracować i uzupełniać się.

Jednak choć korzystanie z oddzielnych platform biznesowych może być bardzo przydatne w różnych sytuacjach, firmy muszą również uważać na niepotrzebne subskrypcje i gromadzenie się zbędnych narzędzi, co prowadzi do wzrostu niepotrzebnych wydatków.

Kolejnym kluczowym trendem, który należy obserwować i który potencjalnie można uwzględnić na wczesnym etapie w brytyjskich przedsiębiorstwach, jest e-fakturowanie, które już cieszy się dużym powodzeniem w całej Europie. Chociaż niewiele firm w Wielkiej Brytanii przeszło jeszcze na fakturowanie elektroniczne, te, które to zrobią, mogą zyskać przewagę w nadchodzących latach.

Transformacja cyfrowa

Coraz więcej firm koncentruje się również na transformacji cyfrowej, postrzegając ją jako sposób na położenie podwalin pod większe oszczędności i mądrzejsze wydatki w nadchodzących latach. Odnosząc się do europejskich firm, które rozpoczęły już proces transformacji cyfrowej, CFO Playbook powiedział: „W Hiszpanii 90% decydentów finansowych (FDM) i 80% decydentów wyższego szczebla (SDM) stwierdziło, że ich organizacje podjęły decyzję o przejściu sztafety. rośnie, a Dania nie jest daleko w tyle z 73%.”

Ben Swails, dyrektor zarządzający brytyjskiej firmy Pleo zajmującej się rozwiązaniami w zakresie wydatków biznesowych, powiedział w e-mailu: „Rozpoczęcie nowego roku podatkowego wiąże się ze sporymi wyzwaniami dla brytyjskich przedsiębiorstw. być przytłaczający.

„Z drugiej strony, nowy rok finansowy to także dogodny czas dla przedsiębiorstw na wdrożenie mądrzejszych wydatków i przygotowanie się na sukcesy w nadchodzących miesiącach.

„Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją firmy w nowym roku finansowym, jest potrzeba lepszej przejrzystości wydatków. Trudno podejmować świadome decyzje bez jasnego zrozumienia, na co zostaną przeznaczone pieniądze.

„…Jedna czwarta brytyjskich MŚP chce zmniejszyć swoje wydatki w 2024 r. – a tylko jedna trzecia brytyjskich firm uważa, że ​​doskonale radzi sobie z zarządzaniem swoimi wydatkami. Ściślejsza kontrola nad wydatkami oznacza głębszy wgląd i mniejsze ryzyko powielania wydatków.

W jaki sposób sztuczna inteligencja może pomóc obniżyć koszty przedsiębiorstw?

W ostatnich latach na modę sztucznej inteligencji (AI) zdecydowało się kilka firm różnej wielkości i różnych branż. Dzieje się tak głównie dlatego, że sztuczna inteligencja jest w stanie znacząco obniżyć koszty biznesowe na różne sposoby.

Automatyzacja jest jednym z najpopularniejszych sposobów osiągnięcia tego przez sztuczną inteligencję. Automatyzując wiele typowych zadań, firmy mogą zaoszczędzić pieniądze, przekierować pracowników do bardziej wartościowych zadań i zwolnić czas na podstawowe funkcje biznesowe, takie jak konwersja klientów.

Sztuczna inteligencja może również pomóc Ci pozbyć się wielu zbędnych narzędzi, łącząc wiele odrębnych funkcji w jeden pakiet lub produkt, oszczędzając pieniądze na subskrypcjach, odnowieniach i konserwacji narzędzi. Dokładność sztucznej inteligencji w tych rutynowych zadaniach może również pomóc w skróceniu czasu i kosztów niezbędnych do skorygowania ewentualnych błędów.

Z biegiem czasu sztuczna inteligencja może pomóc firmom w znacznym skalowaniu, analizowaniu dużych ilości danych i docieraniu do wielu dodatkowych klientów bez konieczności pozyskiwania dodatkowych zasobów. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą również skorzystać z efektu skali.

Sztuczna inteligencja może również zmniejszyć zapotrzebowanie na siłę roboczą, w tym za pomocą narzędzi wirtualnych asystentów, i znacznie złagodzić problemy w łańcuchu dostaw. Często dzięki narzędziom opartym na sztucznej inteligencji analizującym takie ilości danych firmy mogą również wykorzystywać wydestylowane spostrzeżenia do wykrywania nowych możliwości generowania przychodów.

O tym, jak sztuczna inteligencja może pomóc w zmniejszeniu wydatków biznesowych, Swails powiedział: „Technologia ma ważną rolę do odegrania w zapewnianiu lepszej widoczności wydatków dzięki wglądowi w czasie rzeczywistym. Wykorzystując narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, firmy mogą automatyzować powtarzalne zadania, usprawniać procesy i wydobywać cenne wnioski ze swoich danych finansowych, aby określić, gdzie można poczynić oszczędności.

„To nie tylko poprawia dokładność, ale także uwalnia cenny czas i zasoby, które można przekierować na bardziej strategiczne inicjatywy. Może także odblokować konsolidację technologii, niezbędną dla zwiększenia efektywności zespołu.

„Wiele firm oczekuje nowego roku podatkowego z niepokojem, ale przy dokładnym planowaniu i odpowiednich narzędziach wyzwania te mogą zamienić się w możliwości wzrostu”.

Jakie są nowe zmiany w opodatkowaniu działalności gospodarczej i osób prawnych?

W najnowszym wiosennym budżecie Wielkiej Brytanii nie wprowadzono żadnych zmian w podatku dochodowym od osób prawnych, który obecnie wynosi 25%, ani w stawce podatku od małych zysków, która obecnie wynosi 19%.

Wprowadził jednak inne zmiany, takie jak ulga podatkowa na filmy niezależne (IFTC). Jest to dodatkowe działanie mające pomóc w zakwalifikowaniu filmów niezależnych, które będą wówczas uprawnione do ulgi na wydatki kwalifikowalne w wysokości do 53%.

Jedną z największych zmian w budżecie był tymczasowy podatek od ogromnych zysków koncernów naftowo-gazowych, tzw. podatek od zysków energetycznych. Choć ogłoszono to w komunikacie prasowym z jesieni 2023 r., środek ten zostanie dodany do projektu ustawy finansowej na wiosnę 2024 r.

Wprowadzono także nowe środki dekarbonizacji dla przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem ropy i gazu, mające na celu zachęcenie przedsiębiorstw naftowych i gazowych do rozpoczęcia przechodzenia w swoich zakładach na energię odnawialną.