O nas
Kontakt

Jak Flandria wykorzystuje naturę, aby zapobiegać śmiertelnym powodziom

Laura Kowalczyk

European Commission

Ostatnie kilka miesięcy w Europie dobitnie przypomniało o sile powodzi i zniszczeniach, jakie może ona spowodować. Ale czy przyroda, a nie ciężka inżynieria, mogłaby rozwiązać nasze problemy związane z zarządzaniem powodzią?

Ujście rzeki Skaldy we Flandrii od dawna znajduje się na linii frontu powodzi. Nisko położony krajobraz i otwarte połączenie z morzem sprawiają, że jest on bardzo podatny na fale sztormowe. Kiedy poziom morza podnosi się nienormalnie z powodu silnych wiatrów i niskiego ciśnienia atmosferycznego, to zjawisko pogodowe może prowadzić do znacznych powodzi podczas przypływu.

„Kiedy występuje przypływ w połączeniu z burzą na morzu, a burza i wiatr wieją z północnego zachodu, oznacza to, że w rzeczywistości wypychają wodę do ujścia rzeki, dlatego potrzebujemy ochrony” – mówi Elias Verbanck, specjalista ds. Kierownik Projektu w projekcie LIFE SPARC.

Podczas przypływu woda wpływa do słonych bagien tym kanałem pływowym

Rozwiązanie oparte na naturze

Podnoszący się poziom mórz spowodowany zmianami klimatycznymi tylko zwiększa zagrożenie powodziowe. Zamiast jednak budować bariery o większej konstrukcji, oparty na przyrodzie projekt LIFE SPARC ma na celu stworzenie większej przestrzeni dla rzeki Skaldy przy jednoczesnym rozwoju dobrze prosperującego ekosystemu ujścia rzek.

Wykorzystując sieć wałów i śluz, obszary przeciwpowodziowe działają jak bufor, przechwytując nadmiar wody podczas wezbrania sztormowego, a następnie powoli uwalniając go z powrotem do rzeki.

Podczas wezbrania sztormowego woda przepływa przez wał do obszaru przeciwpowodziowego.

„Kiedy nadejdzie wezbranie sztormowe i poziom wody będzie bardzo wysoki, woda przekroczy wał i popłynie z rzeki do kontrolowanego obszaru zalewowego, zasilając obszar wodą, a następnie zasilając bagna, a następnie, gdy nadejdzie okres podczas odpływu woda przepływa przez śluzy z powrotem do rzeki” – wyjaśnia Elias.

Ale ochrona przed powodzią to nie jedyna korzyść.

„Te bagna pływowe są bardzo ważne dla przyrody. Występują bardzo rzadko” – mówi Elias, dodając: „Słodkowodne bagna pływowe są ważne dla ryb, ale także dla ptaków; nie tylko dla siedlisk i samej dzikiej przyrody, ale także dla ich funkcji regulacyjnych. Są bardzo ważne dla równowagi składników odżywczych w rzece Skaldzie. Są wręcz niezbędne. Dostarczają do wody tlen, który jest oczywiście bardzo ważny dla życia, a to bagno pełni także funkcję sekwestracji i magazynowania dwutlenku węgla”.

Równiny błotne i bagna wzdłuż rzeki Skaldy magazynują dwutlenek węgla, filtrują wodę i wprowadzają tlen i niezbędne minerały do ​​ekosystemu rzeki.

Przemyślenie naszego związku z wodą

Rozwiązanie oparte na przyrodzie wzdłuż doliny Skaldy to tylko jeden przykład tego, jak zmieniający się klimat zmusza nas do ponownego przemyślenia ochrony przeciwpowodziowej i naszego stosunku do wody.

Idea współpracy z naturą, a nie przeciwko niej, abyśmy mogli stać się bardziej odporni na powodzie i susze spowodowane klimatem, była także głównym tematem niedawnego Zielonego Tygodnia w Brukseli.

„Myśleliśmy, że rozwiązania techniczne rozwiążą wszystko, ale teraz widzimy, że tak nie jest, zwłaszcza w obliczu zmiany klimatu. Rozwiązania oparte na przyrodzie mogą nam pomóc, na przykład zatrzymując wodę na dachach i w ogrodach, a na większą skalę, dając przestrzeń rzekom i zatrzymując wodę w glebie” – powiedział John Boon z Międzynarodowej Federacji Architektów Krajobrazu w Europie.

Obszary przeciwpowodziowe takie jak ten pomagają chronić Dolinę Skaldy podczas sztormu

Powtarzając to zdanie, Elias podsumowuje: „Nie robienie niczego nie wchodziło w grę. Jeśli woda nie zajmie wystarczającej ilości miejsca, zajmie ją. A to byłaby katastrofa. Opracowaliśmy więc plan. Plan obejmujący duże kontrolowane obszary zalewowe i postanowiliśmy połączyć to z nowym rozwojem przyrody.”

Mądrze podchodź do wody

TylkoGliwice i Komisja Europejska współpracują w celu promowania unijnej kampanii „Water WiseEU” #WaterWiseEU. Celem naszej serii „Water Matters” i kampanii UE jest podnoszenie świadomości na temat rosnącego obciążenia europejskich systemów wodnych oraz potrzeby zrównoważonej gospodarki wodnej. Konferencja Water Matters poświęcona będzie różnym zagadnieniom związanym z wodą, podkreślając znaczenie ochrony przyrody i ekosystemów stanowiących integralną część obiegu wody. TylkoGliwice i Komisja Europejska mają nadzieję, że poprzez angażujące treści możemy zainspirować pojedyncze osoby i społeczności do podjęcia #WaterWiseEU.