O nas
Kontakt

Rynki widzą „emocjonalną reakcję” na wyniki wyborów europejskich i zaskakujące posunięcie Macrona

Laura Kowalczyk

A child peers from a voting cabin during European and local elections in Baleni, Romania

Aktywa europejskie stoją przed sesją ryzykowną po weekendowych wyborach parlamentarnych. Euro odnotowało najgorsze dwudniowe zachowanie wobec dolara od lutego 2023 r. Wszystkie europejskie indeksy były na minusie.

Europejskie aktywa doświadczyły sesji pozbawionej ryzyka po wynikach weekendowych wyborów parlamentarnych.

Euro spadło o 0,6% względem dolara amerykańskiego, osiągając o 13:10 CMT poziom 1,0760. To, w połączeniu ze spadkiem o 0,8% w ostatni piątek, oznaczało najgorszy dwudniowy wynik wspólnej waluty od początku lutego 2023 r.

Na rynku akcji wszystkie europejskie indeksy notowały spadki. Najmocniej odczuł paryski CAC 40, który spadł o 1,7% i jest na dobrej drodze do najgorszej sesji od prawie roku.

Akcje francuskie odnotowały powszechny spadek, szczególnie dotkliwy dla banków takich jak Societe Generale i BNP Paribas, które spadły odpowiednio o 7% i 5%. Dodatkowo spółki o dużej kapitalizacji, takie jak Hermes i LVMH, spadły o około 2%.

Niemiecki indeks DAX spadł o 0,7%, podczas gdy włoski FTSE MIB stracił 0,9%. Szerszy europejski indeks Euro Stoxx 50 spadł o 1,2%, a Euro Stoxx 600 o 0,6%.

Wyniki wyborów pokazują wzrost popularności partii skrajnie prawicowych

Pomimo że obecna większościowa koalicja w Parlamencie Europejskim – składająca się z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPP), centrolewicowych Socjalistów i Demokratów (S&D) oraz liberalnej grupy Renew – zachowała przywództwo, szok wywołały wyniki we Francji i Niemcy, dwie główne potęgi europejskie.

W Niemczech Partia Socjaldemokratyczna kanclerza Olafa Scholza odnotowała najgorszy wynik w historii, spadając na trzecie miejsce, za skrajnie prawicową Alternatywą dla Niemiec. We Francji prezydent Macron nieoczekiwanie zarządził przedterminowe wybory legislacyjne po tym, jak jego partia renesansowa uzyskała słabsze wyniki w porównaniu ze Zjazdem Narodowym Marine Le Pen. Pierwsza tura wyborów do organów legislacyjnych wyznaczona jest na 30 czerwca, a druga na 7 lipca.

We Włoszech prawicowa partia Bracia Włoch premier Giorgii Meloni znacząco poprawiła swoją pozycję, zdobywając 28,8% głosów. To ponad czterokrotnie więcej niż w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. i przekracza 26% osiągnięte w wyborach krajowych w 2022 r., kiedy doszedł do władzy.

Podczas gdy EPP zapewniła najwięcej mandatów, wzmacniając kandydaturę Ursuli von der Leyen na drugą kadencję na przewodniczącej Komisji, wzrost liczby skrajnie prawicowych partii w opozycji stanowi wyzwanie dla przyjęcia kluczowych przepisów niezbędnych do rozwiązania kwestii bezpieczeństwa, polityki energetycznej i sojuszy wojskowych .

Co mówią analitycy?

Luca Cigognini, strateg rynkowy w Intesa Sanpaolo, zauważył, że znaczące porażki Macrona i Scholza mocno wpłynęły na zachowanie pary EUR/USD na otwarciu rynku europejskiego.

Zauważył, że kurs EUR/USD nie utrzymał wsparcia technicznego na poziomie 1,0800, spadając do 1,0750. „Możliwe, że ten ruch wynika z reakcji emocjonalnej i jest krótkotrwały” – dodał Cigognini, podkreślając znaczenie utrzymania poziomu wsparcia na poziomie 1,0740, aby uniknąć szerszego trendu spadkowego w kierunku 1,0680.

Pablo Zaragoza, dyrektor ds. makroekonomicznych i stóp procentowych na szczeblu europejskim w BBVA, wskazał, że choć wyniki wyborów europejskich są godne uwagi, nie są one całkowicie zaskakujące z perspektywy zagregowanej. Partie głównego nurtu zachowały większość w parlamencie, choć straciły grunt na rzecz ugrupowań skrajnie prawicowych.

Podkreślił, że „diabeł tkwi w szczegółach «narodowych», szczególnie we Francji”. Saragossa zasugerowała również, że nastrój powściągliwości wywołany wynikami wyborów prawdopodobnie wywrze presję na realne rentowności, szczególnie we Francji i Włoszech, podczas gdy kraje takie jak Portugalia i Hiszpania mogą w dalszym ciągu osiągać lepsze wyniki.

Chris Turner, Globalny Dyrektor ds. Rynków w ING, podkreślił, że wybory we Francji zaplanowane na 30 czerwca mogą mieć wpływ na walutę w ciągu miesiąca.

Opisał to posunięcie jako ryzykowne i kwestionując, czy francuski elektorat rzeczywiście pragnie rządu skrajnie prawicowego, czy też stanowi okazję do dania elektoratowi trzech lat na doświadczenie takiego rządu przed wyborami prezydenckimi w 2027 roku.

Turner zauważył również, że „ryzyko kolejnego niewygodnego odczytu bazowego wskaźnika CPI w USA na poziomie 0,3% miesiąc do miesiąca w środę prawdopodobnie utrzyma dolar na wzrostach do czasu otrzymania informacji od Fed w środowy wieczór”.