O nas
Kontakt

Jak głosować w wyborach do UE jako emigrant z Brukseli

Laura Kowalczyk

Jak głosować w wyborach do UE jako emigrant z Brukseli

Czy jesteś emigrantem mieszkającym w Brukseli i chcesz głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca, ale nie wiesz jak – ani nawet czy możesz? Nie martw się, TylkoGliwice przygotowało dla Ciebie odpowiedzi na niektóre z najważniejszych pytań. I nie zapominajcie, że wybory w Belgii odbywają się tego samego dnia co wybory w UE (tutaj jest nasz przewodnik po belgijskiej polityce)!

Tak, ale są pewne warunki. Musisz mieć główne miejsce zamieszkania w belgijskiej gminie i zarejestrować się przed 31 marca. Nie musisz mieć stałego miejsca zamieszkania. Rejestracji można dokonać online (za pośrednictwem systemu identyfikacji cyfrowej lub za pomocą czytnika kart) lub wypełniając formularz osobiście w lokalnym urzędzie miasta. Jeśli Twój wniosek zostanie zatwierdzony, otrzymasz oficjalny list. Oto przydatny film wyjaśniający.

Tak. Wszyscy Belgowie powyżej pełnoletności są prawnie zobowiązani do udziału we wszystkich rodzajach wyborów. Jeśli Twój wniosek o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego zostanie pozytywnie rozpatrzony, będziesz musiał przestrzegać tych samych zasad, co Belgowie. Jeśli się nie pojawisz, ryzykujesz karą grzywny (choć nie jest ona egzekwowana z należytą starannością).

Nie. Jeśli w przeszłości złożyłeś wniosek o wpisanie na listę wyborców (na przykład przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.) i Twój wniosek został zatwierdzony, zostaniesz automatycznie zarejestrowany jako wyborca ​​we wszystkich przyszłych wyborach europejskich.

Nie. Rejestrując się jako wyborca ​​w wyborach do UE w Belgii, tracisz szansę na głosowanie w innym kraju UE. Jeśli więc kiedykolwiek opuścisz Belgię, pamiętaj o wycofaniu swojej rejestracji przed wyjazdem.

Gratulacje! Jeśli nie jesteś już belgijskim miłośnikiem polityki, masz teraz około dwóch miesięcy na podjęcie decyzji, na kogo chcesz głosować. W 2024 r. wyborcy w Belgii wybiorą 22 posłów do Parlamentu Europejskiego, a głosować można tylko na jedną partię z listy.

BADANIE WYBORÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Więcej danych z sondaży z całej Europy można znaleźć na stronie TylkoGliwice Sondaż sondaży.

Każda gmina powinna posiadać przynajmniej jeden lokal wyborczy. Listę znajdziesz tutaj.

Głosować można na dwa różne sposoby. Jeśli zgadzasz się z kolejnością na liście wybranej partii, po prostu zagłosuj w okienku u góry listy (nazywa się to głosowaniem na listę zablokowanych). Jeśli chcesz zmienić kolejność kandydatów, zagłosuj w okienku znajdującym się obok nazwiska jednego lub większej liczby kandydatów (jest to tzw. głosowanie preferencyjne). Uważaj: jeśli zagłosujesz w jakikolwiek inny sposób, Twój głos będzie nieważny.

Termin rejestracji partii politycznych lub osób fizycznych upływa na 57 dni przed dniem wyborów. Partie, na które można głosować, zostaną opublikowane tutaj po upływie terminu.

Technicznie rzecz biorąc, tak, ale może to nie oznaczać tego, co myślisz. Trzeba jeszcze udać się do gminy i zagłosować korzystając z komputera za kurtyną. Po podjęciu decyzji maszyna do głosowania wydrukuje kod QR, który przekażesz administratorowi głosowania. Możesz sprawdzić na stronie internetowej, czy Twoja gmina umożliwia głosowanie elektroniczne, ale wszystkie powinny na to zezwalać. W maju miasto Bruksela zorganizuje sesje demonstracyjne głosowania elektronicznego.

Tak, w Belgii możliwe jest głosowanie przez pełnomocnika, co może być przydatne, jeśli studiujesz za granicą, jesteś chory lub niepełnosprawny. Należy jednak spełnić pewne warunki – na przykład pełnomocnikiem obywatela UE może być wyłącznie obywatel Belgii. Więcej informacji.

Na stronie internetowej brussels.commissioner opublikowano często zadawane pytania zawierające dalsze pytania dotyczące wyborów.