O nas
Kontakt

Zełenski zabiega o większe wsparcie w zakresie amunicji na szczycie Europy Południowo-Wschodniej w Albanii

Laura Kowalczyk

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, foreground, and Albanian Prime Minister Edi Rama in Tirana, Albania, Wednesday, Feb. 28, 2024.

Celem szczytu jest budowanie dalszego wsparcia dla Kijowa wśród krajów Europy Południowo-Wschodniej w miarę narastania oznak zmęczenia wojną

Podczas środowego szczytu, którego był współgospodarzem w Albanii, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował o więcej amunicji, aby odeprzeć rosyjskie ataki.

Zełenski powiedział, że zwiększenie dostaw uzbrojenia, a zwłaszcza amunicji, ma dla Ukrainy ogromne znaczenie nieco ponad dwa lata od inwazji Rosji na pełną skalę:

„Myślę, że to jest pytanie: czy pozostaniemy, czy nie” – powiedział podczas swojego przemówienia na szczycie.

Zełenski przybył do Albanii w nocy, aby dołączyć do szczytu jedenastu krajów Europy Południowo-Wschodniej wraz z urzędnikami z Unii Europejskiej i innych organizacji międzynarodowych.

Podczas wizyty w Tiranie Zełenski podpisał umowę o przyjaźni i współpracy z premierem Albanii Edim Ramą.

W oświadczeniu opublikowanym w środę w mediach społecznościowych Zełenski nazwał Ramę „niezachwianym przyjacielem Ukrainy”, dodając, że obaj „będą omawiać współpracę obronną i polityczną, wsparcie dla Formuły Pokojowej oraz porozumienia w sprawie bezpieczeństwa”.

Odznaczył także Ramę medalem „Jarosława Mądrego” za zasługi dla Ukrainy.

Wizyta Zełenskiego jest ostatnim przystankiem w międzynarodowej podróży, która odbyła się we wtorek w Arabii Saudyjskiej, gdzie naciskał na plan pokojowy i powrót jeńców wojennych z Rosji.

W Tiranie starał się budować solidarność między swoim krajem a krajami Bałkanów Zachodnich, twierdząc, że wszyscy z nich zasługują na członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, jeśli tak zdecydują.

„Unia Europejska i NATO zapewniły Europie najdłuższą i najbardziej niezawodną erę bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego i wszyscy jesteśmy jednakowo godni bycia częścią wspólnoty europejskiej i euroatlantyckiej” – powiedział Zełenski.

Zapewnienie dalszego wsparcia ma kluczowe znaczenie dla przywódcy Ukrainy, podczas gdy jego kraj stoi przed wyzwaniami na polu bitwy. Zełenski ogłosił w niedzielę, że od inwazji Rosji zginęło 31 000 ukraińskich żołnierzy, co stanowi pierwszy przypadek, gdy Kijów potwierdził liczbę strat.

Po raz kolejny w Tiranie przyznał, że „problemy z dostawami amunicji” mają wpływ na sytuację na polu bitwy.

Albania, członek NATO od 2009 roku i kandydat do członkostwa w UE, wyraziła swoje pełne poparcie dla Kijowa przed inwazją Rosji. Udzieliła pomocy wojskowej w postaci amunicji i szkoleń dla ukraińskiego wojska. Jako jeden z pierwszych krajów udzielił schronienia ukraińskim uchodźcom. Przyłączyła się do międzynarodowych sankcji wobec rosyjskich urzędników i instytucji.

Rama napisał na Facebooku, że z dumą powitał Zełenskiego na „spotkaniu solidarnościowym i wspieraniu zaangażowania naszych demokracji przeciwko rosyjskiej agresji”.

Jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ w ciągu ostatnich dwóch lat Albania przyłączyła się do Stanów Zjednoczonych, inicjując uchwały przeciwko inwazji Rosji.

Zełenski powiedział, że wszystkie kraje uczestniczące w szczycie muszą zachować czujność w związku z dalszymi działaniami prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Interakcja między nami, między sąsiadami, między sąsiednimi regionami, między wszystkimi partnerami stała się czynnikiem, który wraz z odpornością naszych obywateli na Ukrainie nie pozwala Putinowi zwyciężyć” – powiedział Zełenski.